22.05.2019, 00:00

Šampionát nás vyjde na vyše 700-tisíc eur, hovorí primátor Košíc pre HN

Čo prináša hokejový šampionát metropole východu a o čo všetko sa mesto musí postarať? Aj to nám prezradil primátor Košíc Jaroslav Polaček.

Čo pre mesto Košice znamená, že je dejiskom jednej zo skupín majstrovstiev sveta v hokeji?
Je to pre nás veľká príležitosť, za ktorou je aj množstvo práce a úsilia. Nielen SZĽH či IIHF, ale mesto Košice ako partner muselo zabezpečiť bezpečnosť, dopravu, čistotu, poriadok. Skrýva sa za tým veľa našej práce vrátane pomoci dobrovoľníkov, ale aj množstvo peňazí, ktoré sme pre zdarný priebeh MS v Košiciach vyčlenili.

Koľko teda stojí organizácia MS mestskú pokladnicu?
Keby sme si rozpočet mesta rozmenili na drobné, môžeme hovoriť o sume na úrovni 700-tisíc až 800-tisíc eur, ktoré mesto reálne zaplatilo. Aby sme zvládali nápor dopravy, mesto vyčlenilo 200-tisíc eur pre Dopravný podnik na bezplatné cestovné a posilnenie autobusových a električkových spojov. Mestská polícia dostala štvrť milióna, aby sme dostali mestských policajtov tam, kde potrebujeme. A s tým súvisí bezpečnostný projekt, dopravný projekt a ďalšie veci.

A tá vynaložená suma sa vám vďaka zahraničným turistom a ich míňaniu v hoteloch či reštauráciách vráti?
Bohužiaľ, financovanie slovenských samospráv nefunguje tak, že je naviazané priamo na úspech mesta. Sme naviazaní na úspech štátu – dostávame podielové dane. V iných krajinách Európy mesto spolupracuje s podnikateľmi a má reálny príjem z aktivít, ktoré sa v meste konajú. U nás to tak nefunguje.


Keď nie priamo v príjmoch mesta, v čom je teda pre Košice šampionát užitočný?
Samozrejme, že to počas dvoch týždňov pomôže zvýšiť tržby mnohých podnikateľov v meste. Vplyv na ekonomiku mesta to síce z hľadiska celého roka nebude až taký významný, ale... Košice sú vďaka MS v centre diania a pozornosti nielen u hokejových fanúšikov, ale aj desiatok médií na Slovensku a v zahraničí, čo isto pomôže zlepšiť dobré meno Košíc v celosvetovom meradle. Košice ako druhé na

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.