Fíni dokonali hokejový zázrak. Vo finále porazili Kanadu a stali sa majstrami sveta

26.05.2019, 20:00
Fínski hokejisti hrajú vo finále svetového šampionátu proti hráčom Kanady.

Hokejisti Fínska si vybojovali zlato na 83. majstrovstvách sveta v Bratislave a Košiciach a zopakovali tak triumf spred ôsmich rokov. V nedeľňajšom finále zvíťazili nad Kanadou 3:1, keď sa ich hrdinom stal dvojgólový kapitán Marko Anttila.

Bronz získali ruskí reprezentanti, ktorí zdolali Česko 3:2 po predĺžení a samostatných nájazdoch.

Tridsaťtriročnému útočníkovi náramne vyšiel záver šampionátu. Anttila zariadil minútu a pol pred koncom riadneho času predĺženie vo štvrťfinále so Švédskom, keď vyrovnal na 4:4 a "Suomi" ho nakoniec rozhodli v predĺžení, strelil jediný gól v semifinálovom súboji s Ruskom (1:0) a nakoniec sa postaral aj o obrat v zápase s Kanadou.

Predtým v základnej časti nezískal ani jediný bod. "Javorové listy" viedli od 11. minúty po zásahu Sheu Theodorea, no v 23. a 43. minúte inkasovali z hokejky fínskeho kapitána. Tretí gól pridal v 56. minúte Harri Pesonen.

Fíni tak zopakovali triumf z MS 2011, ktoré sa konali taktiež v Bratislave a aj vtedy ich viedol tréner Jukka Jalonen. Dokopy získali tretie zlato, prvé ešte v roku 1995, na konte majú aj osem strieborných medailí a tri bronzy. Kanada má po ročnej pauze opäť medailu, doteraz nazbierala 26 zlatých, 14 strieborných a deväť bronzových.

Kanada - Fínsko 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)

Góly: 11. Theodore (Mantha, McCann) - 23. Anttila (Manninen, Ojamäki), 43. Anttila (Savinainen), 56. Pesonen (Tyrväinen, Hakanpää). Rozhodovali: Björk (Švéd.), Tufts (USA) - Lazarev (Rus.), Lhotský (ČR), vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 9085 divákov (vypredané).

Kanada: Murray - Fabbro, Theodore, Severson, Nurse, Stecher, Chabot, Myers - Mantha, Turris, McCann - Stone, Dubois, Marchessault - Reinhart, Couturier, Cirelli - Joseph, Strome, Henrique - Jost

Fínsko: Lankinen - Hakanpää, Koivisto, Ohtamaa, Lehtonen, Lindbohm, Jokiharju, Mikkola, Kaski - Kiviranta, Lammikko, Anttila - Ojamäki, Tyrväinen, Rajala - Kakko, Manninen, Pesonen - Kuusela, Sallinen, Savinainen

V úvode mala mierny tlak Kanada, no väčšie šance si nevypracovala. Na druhej strane preveril Murrayho zblízka Kiviranta. Kanada hrala od piatej minúty presilovku, no takmer počas nej inkasovala. Po chybe Stonea sa dostal do samostatného úniku Sallinen, k zakončeniu ho však nepustil Chabot, ktorý sa mu hodil pod nohy, no najprv mu vypichol puk. Rozhodcovia nariadili trestné strieľanie, zobral ho na seba Kaski, ale trafil len do Murrayho betónu. "Javorové listy" sa ujali vedenia v 11. minúte, obranca Theodore si prebral puk na útočnej modrej čiare, prekľučkoval pomedzi dvoch Fínov a presnou strelou otvoril skóre. Vzápätí sa strhla šarvátka, keď Nurse po odpískanom ofsajde vystrelil na Lankinena a nasledovala presilovka "Suomi". Po tvrdej strele Rajalu sa snažili dotlačiť puk do siete Savinainen i Jokiharju, ale Murray si situáciu ustrážil. V 19. minúte mohla viesť Kanada už 2:0, po nenápadnej akcii sa dostal do pásma Myers, no jeho delovka sa od spojnice bránky odrazila späť do hry.

Fíni vyrovnali v úvode druhej tretiny, keď potrestali vylúčenie Theodorea. Manninen prihral na pravý kruh kapitánovi Anttilovi a ten sa presadil už v treťom zápase po sebe - 1:1. Krátko na to mohli "Suomi" viesť, Murray však stihol zareagovať na teč Kuuselu. Fíni boli po góle na koni a vypracovali si ďalšie veľké šance. Ojamäki však v dobrej pozícii prestrelil, Kakkov pokus zastavil Murray a Kivirantovi chýbali centimetre k dorážke do odkrytej bránky. Kanada sa dlho nevedela dostať z veľkého tlaku súpera, pomohol jej až tesný ofsajd Fínov. Po ňom prišla dobrá príležitosť Duboisa, ale Lankinen jeho strelu spomedzi kruhov zneškodnil. V závere tretiny mali viac z hry Kanaďania a z tlaku vyťažili presilovku, no nedokázali ju využiť.

Radosť fínskych hokejistov pri odovzdávaní medailí:

Nestalo sa tak ani v jej dohrávanej časti v treťom dejstve a krátko na to zámorský tím pykal. V 43. minúte posunul Savinainen spoza bránky puk na Anttilu a kapitán opäť ukázal, aký je pre tím nesmierne dôležitý - 1:2. Kanada mohla vyrovnať už o niekoľko sekúnd, keď Stone poslal puk medzi kruhy Fabbrovi, ale Lankinen opäť zachránil. Kanada v ďalších minútach stupňovala tlak, na ľade sa množili tvrdšie súboje i šarvátky. V 49. minúte sa ocitol pred bránkou tiesnený Mantha, dokázal zakončiť, no fínsky brankár vyrazil jeho pokus betónom. Defenzíva "Suomi" na čele s výborným Lankinenom odolávala aj ďalej veľkému náporu, neujali sa šance Reinharta, Stona a Chabota. V 56. minúte rozhodol o zlatom triumfe Fínov Pesonen - 1:3. Nič na tom nezmenila ani takmer štvorminútová hra Kanady bez brankára. Fíni tak zopakovali úspech spred ôsmich rokov a získali zlato aj na druhom slovenskom šampionáte.

Najzaujímavejšie momenty z finálového duelu sledujte v online prenose:

Online prenos: Kanada - Fínsko 22:34 Online prenos sa končí Dovidenia pri ďalšom.  22:33 Fíni sa objímajú O chvíľu dostanú medaily.  22:32 All Stars tím Vasilievskij, Hronek - Lehtonen, Stone - Nylander - Voráček.  A najlepším tímom sú Fíni, ktorí nezískali ocenenie medzi jednotlivcami, ale zlatú medailu za titul majstrov sveta.  22:31 Najlepším brankárom Andrej Vasilevskij, najlepším obrancom Filip Hronek, najlepším útočníkom Nikota Kučerov.  Najlepším tímom Fíni.  22:30 Obrovská radosť na ľade. Fíni naskákali na brankára, tešia sa, ako keby vyhrali titul majstrov sveta.  Veď aj vyhrali.  Strely v tretej tretine boli 21:3 pre Kanadu, celkovo 44:22 pre zámorský tím. Fíni odolali a zaslúžene sú majstrami sveta.  22:29 Koniec, Fíni vyhrali 3:1 22:27 Timeout Kanada Chalani spoza mora si to ešte potrebujú predebatovať.  Publikum píska. Do konca zostáva 52,4 sekundy.  22:25 Lankinen zdvíha lapačku, puk má v nej. Javoroví hráči znova neuspeli. Ešte 84 sekúnd.  22:24 Kanada oblieha fínsku bránku.  Fín vystrelil puk prudko do hľadiska, snáď sa nikomu nič nestalo. Bol tečovaný, nevylučuje sa.  22:22 Anttila netrafil prázdnu bránku. Z vlastnej obrannej tretiny, ale aj tak.  22:22 Kanada hrá bez brankára. Tri a pol minúty pred koncom.  22:21 V hľadisku ZŠ O. Nepelu prebieha fínsky žúr.  22:21 3:1 Fínsko Keď vrcholil kanadský tlak, Pesonen strelil z kruhu ojedinelú strelu na Murrayho.  Ten ani nestihol zdvihnúť lapačku a Fíni sa radujú.  22:19 Lankinen chytá ako Lašákinen. Kanaďania sa už pokúšajú dotlačiť puk do bránky silou-mocou, no on  nepustí ako Jano v 2002.  22:17 Marčesó našiel Stonea, ale ešte nie je pár sekúnd pred koncom. Nedal. Šanca bola dobrá, šesť minút delí Fínov od druhého titulu z bratislavského ľadu.  22:16 Pardón, chodilo.  22:15 9 085 divákov. To bude asi vypredané, aj keď na Slovan v KHL chodí 10 055.  22:13 Lankinen chytá ďalší kanadský puk. Už má vyše 30 zákrokov a stále pustil len jeden, ešte v prvej tretine.  22:12 Šatana ukázali na kocke na štadióne, nový člen siene slávy IIHF zožal potlesk.  22:09 Desať minút do konca Dubois mal šancu, Kanada stále prehráva. Desať minút je pre nich asi stále dosť času.  22:05 Kanaďania sa snažia, Fíni sa hádžu do striel. Keď budú majstri sveta, bolesť cítiť nebudú.  22:03 Znova tá fínska pesnička. Všetci skáču ako diví.  22:02 Turris mohol vyrovnať, netrafil zblízka bránku. Aj on je kapitán.  22:01 Šancu Kanady chytá brankár. Fínsky, samozrejme.  21:59 2:1 Fínsko a hádajte kto dal gól Áno, kapitán Anttila. Pred bránkou zdvihol puk Murraymu nad plece a pod žŕdku.  Hráč Jokeritu má skvelý víkend.  21:56 Marchessault aj Chabot sa pokúšali o gól, nepodarilo sa. Fíni sú všetci na ľade, oslabenie prežili.  21:55 Kanada dohráva presilovku. Lankinen chytil prvú strelu, ešte 25 sekúnd výhody pre červených.  21:53 Ideme hrať poslednú tretinu 21:50 Prestávkový program Macejko ide odovzdať puk krave Cooly. Naozaj.  Krava Cooly je maskotom MS 2020, ktoré sa o rok uskutočnia vo Švajčiarsku. Nie, nie je fialová. Má švajčiarsky dres s číslom 20.  21:39 1:1 po dvoch tretinách Kanada zatiaľ presilovku nevyužila.  21:36 Pred koncom druhej tretiny zvýšila Kanada aktivitu.  Odmenou je presilovka. Podrazenie spáchal Fín s číslom 58, 78 sekúnd pred koncom tretiny.  21:34 Tyčka Kanady Theodore našiel Duboisa pred bránkou, len tyč zachránila Lankinena. Veľká šanca Kanady to bola.  21:32 Tak nie ruka, fínska hokejka udrela Fabbra tam, kde to muži nemajú radi. Au.  21:30 Zranený Kanaďan Obranca Fabbro má problém, leží pri mantineli za bránkou Kanady. Zranený bol už na začiatku turnaja, dostal pukom do tváre. Teraz si drží asi ruku.  21:29 Kakko dovtedy cvičil kanadských obrancov za bránkou, až kým ho Nurse nenamastil na mantinel. Pekný hokejový moment mladíka.  21:25 DJ pustil voľajaú fínsku pesničku, ktorá dostala fanúšikov úplne do varu.  Mal by ju hrať pri každom druhom prerušení hry. Inak len stále kričia Suomi.  Kým píšem, Kanada zahrozila, prvý útok si konečne vypracoval šancu. Fíni ich doteraz výborne eliminujú.  21:23 Fíni púšťajú jeden puk za druhým na Murrayho, brankár Pittsburghu teraz drží svojich.  21:21 Polovica zápasu je za nami 1:1 je skóre, 18:13 na strely na bránku.  21:19 Veľký zákrok Murrayho, betón nastavil švihu Kakka, vzápätí musel tasiť rameno rane od Pesonena.  Divákom sa taký hokej páči.  21:19 Anttila mohol streliť ďalší gól. Dorážku poslal na tyčku kanadskej bránky. Len to tak zahučalo.  A hneď potom presvišťali dve šance, po jednej na každej strane.  Nestíham zapisovať!  21:14 Suomi v hľadisku výrazne ožili.  21:13 1:1 Anttila Vyrovnané! Fínsky kapitán Marko Anttila našiel dieru medzi nohami Matta Murrayho.  Dvojmetrový kapitán strelil tretí gól na MS. Prvým vyrovnal štvrťfinále proti Švédom v poslednej minúte, druhý bol jediný a víťazný v semifinále proti Rusom a dnes vyrovnal finále.  Tak hrá kapitán.  21:12 Presilovka Fínov Po prvých dvoch minútach, keď sa len tak korčuľovalo, si strelec gólu Theodore pomohol hokejkou medzi nohami súpera, čo rozhodca ocenil pobytom na hanbe.  Za podrazenie by sa malo vylučovať aj v skutočnom živote. Aj na viac, ako na dve minúty.  21:08 Hráme 2. tretinu 21:07 Trofej pre majstra sveta už leštia

21:06 Rozhodcovia sú už na ľade. Ešte hráči a môžeme pokračovať.  20:53 Koniec prvej tretiny Strely na bránku 15:9, góly 1:0 pre Kanadu.  Asi zaslúžene.  20:52 Fíni ešte chceli z brejku vyrovnať. Nevyrovnali.  20:49 Myers skoro zlomil tyčku. To bola bomba, čo pustil kanadský obranca. Lankinen sa len obzrel.  20:48 Dobrá strela Savinainena našla Murrayho pripraveného, ako sa hovorí.  Dve minúty do konca prvej tretiny.  20:46 Kanada nevyužila presilovku Obliehali bránku Lankinena obliehali, gól nedali.  20:44 Diváci protestujú, videli sme zákrok, po ktorom odišiel ich hráč na trestnú lavicu.  20:42 Fínska 21-tka neudržala nervy a provokáciu Kanaďana ocenila krosčekom na bradu rovno pred rozhodcom. No čo mal robiť? Vylúčil ho.  20:39 Potom už šanca nebola, hráme piati proti piatim.  20:38 Fínsko začalo presilovku tlakom. Murray prvú situáciu vyriešil.  Suomi sa presilovka zíde, prvých desať minút bola lepšia Kanada.  20:37 Marčesó si prisadol k Nurseovi, rozumel som dobre.  20:35 Po odpískaní ofsajdu sa hral Nurse s pukom dlhšie, ako sa zvykne, Fíni ho vzali do parády.  Rozhodcovia ocenili pasovačku vylúčeniami. Kanaďan dostal aj rozdielový trest, ak som tomu rozumel dobre.  20:33 1:0 Kanada Shea Theodore prekľučkoval v útočnej tretine cez dvoch hráčov a zavesil otvárací gól finále.  Fíni až teraz dostali prvý gól na MS v Bratislave.  20:30 Reinhart vo veľkej šanci Z otočky Lankinena neprekonal. Ale bol blízko.  20:28 Fínska 91-tka ušla na konci presilovky Kanaďanom znova, Mantha ho stihol dobehnúť.  Couturier potom na opačnej strane netrafil bránku z dobrej šance.  Zatiaľ dobrý hokej, svižný.  20:26 Nedal Trafil Murrayho do betónu. Nechýbalo veľa, ukazuje replay na kocke.  Presilovka Kanady pokračuje.  20:25 Vyzerá to, že ju pôjde strieľať Kaski.  20:24 Trestné strieľanie Fínov! Po chybe Stonea ušiel útočník Fínska, obranca ho podrazil a rozhodca skrížil ruky nad hlavou.  Penalta!  20:23 Nepáči sa ani divákom, nemajú pre verdikt pochopenie.  20:22 Presilovka Kanady Sedieť pôjde Anttila. Vysoký kapitán Suoni narazil lakťom jedného z Kanaďanov na mantinel. Rozhodcovi sa to nepáčilo.  20:21 Šanca Fínov Anttila vytiahol puk spoza bránku, prihral Lamikkovi, Matt Murray chytil prvú šancu Suomi.  20:20 Jokihariu vykopol puk na striedačku. Vo futbale nepatrí ani jedna krajina k svetovej špičke. Možno preto.  20:18 Na ľade Kaapo Kakko Jeho útok začína zápas proti najlepšiemu kanadskému so Stoneom a Marchessaultom.  20:17 Aj prvú šancu mala Kanada. Reinhart spomedzi kruhov netrafil bránku. Zatiaľ sa hrá len v tretine Fínov.  20:16 Prvú strelu na bránku poslal obranca Kanady Shea Theodore. Brankár Fínska si precvičil vyrážanie hokejkou.  20:15 Hráme finále! 20:15 Na prvé buly poslali tréneri útoky, ktoré sú zapísané ako tretie.  20:14 Pískajú Švéd a Američan Na čiarach Rus a Čech. Všetci v pruhovanom.  20:13 Suomi! Suomi! Fíni majú v hľadisku prevahu. Odhadujem ju na 98% k 2%. Prinajmenšom.  20:11 Aj pred finále si ako prvý na ľade zakorčuľoval maskot Macejko.  Fanúšikovia ho ale prijímajú vlažne.  20:04 Prvý zápas vyhrali Fíni V Košiciach popoludní 10. mája vyhrali prvý vzájomný zápas Fíni 3:1. Kaapo Kakko strelil dva góly a vletel na scénu MS ako kométa.  19:57 Fíni budú v bielych Kanada v červených dresoch.  Suomi v prvej tretine začnú vľavo na vašom televízore, Kanaďania vpravo.  19:40 Ako sa dostali do finále? Kanada porazila vo štvrťfinále Švajčiarov a Fíni Švédov. Obaja v Košiciach a obaja v predĺžení.  Obaja vyrovnávali v tretej tretine v poslednej minúte, Kanada dokonca v poslednej sekunde.  V bratislavskom semifinále porazili Fíni Rusov 1:0 a Kanaďania Čechov 5:1.  19:39 Vitajte Vitajte pri priamom prenose zo Zimného štadióna najlepšieho krasokorčuliara. Na ZŠ Ondreja Nepelu dnes od 20:15 uzavrú majstrovstvá sveta v hokejí tí, ktorí ho pred šestnástimi dňami otvárali.  Kanada a Fínsko.

01 - Modified: 2024-04-07 20:43:49 - Feat.: - Title: Kanada vyčlení 2,4 miliardy kanadských dolárov na investície do umelej inteligencie 02 - Modified: 2024-04-04 15:42:30 - Feat.: - Title: Streľba vo fínskej škole bola zrejme naplánovaná, uviedla polícia. Žiak bol obeťou šikany 03 - Modified: 2024-04-03 12:57:35 - Feat.: - Title: Motívom dvanásťročného strelca vo fínskej škole bola šikana, uviedla polícia 04 - Modified: 2024-04-03 12:28:52 - Feat.: - Title: Fínsky prezident je na Ukrajine, podpísal dohodu o bezpečnostnej spolupráci 05 - Modified: 2024-04-03 04:59:19 - Feat.: - Title: Po streľbe na fínskej škole zadržala polícia podozrivého 12-ročného žiaka
menuLevel = 1, menuRoute = ms-v-hokeji-2019, menuAlias = ms-v-hokeji-2019, menuRouteLevel0 = ms-v-hokeji-2019, homepage = false
19. apríl 2024 21:10