Veľa celebrít a politikov sa v týchto dňoch vyjadruje na sociálnych sieťach k lesným požiarom v Amazónii a vyzývajú na boj za záchranu tamojšieho dažďového pralesa, označovaného za pľúca planéty.
Niektorí z nich však mierne dezinformujú milióny používateľov internetu, pretože k svojim príspevkom pripájajú aj niekoľko rokov staré fotografie, uviedla dnes agentúra AFP.
"Náš dom horí. Doslova," napísal napríklad na Twitteri francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý situáciu označil za medzinárodnú krízu. K svojmu tweetu však pripojil fotografiu, ktorú podľa AFP vydal americký fotograf Loren McIntyre, ktorý zomrel v roku 2003.
-->Our house is burning. Literally. The Amazon rain forest - the lungs which produces 20% of our planet’s oxygen - is on fire. It is an international crisis. Members of the G7 Summit, let's discuss this emergency first order in two days! #ActForTheAmazon pic.twitter.com/dogOJj9big
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) August 22, 2019
Tiež čilský prezident Sebastián Piñera, ktorý na Twitteri ponúkol Brazílii a Bolívii pomoc v boji s požiarmi v Amazónii, pripojil staršie fotografie. Podľa AFP ju vydal novinár agentúry Reuters Nacho Doce v roku 2013.
Los incendios forestales en #Amazonas son graves, afectan los pulmones de nuestro planeta y ponen en riesgo la salud de sus habitantes. Hoy conversé con Presidentes de Brasil @jairBolsonaro y Bolivia @Evoespueblo y les ofrecí la ayuda de Chile para combatir los incendios. pic.twitter.com/oMG1bJAKvl
— Sebastian Piñera (@sebastianpinera) August 22, 2019
Zavádzajúcu fotku dal k svojej výzve za záchranu Amazónie aj herec Leonardo DiCaprio, ktorý pripojil obrázok požiaru lesa v peruánskom Puerto Maldonado z roku 2016. Do Peru sa teraz požiar amazonského pralesa nerozšíril, hoci dym z požiarov tam už vietor zaniesol.
Výzvu aj ponuku pomoci Amazónii zverejnil na Instagrame aj pilot formuly 1 Lewis Hamilton, ktorý tiež pripojil fotku od zosnulého McIntyrea.