20.09.2017, 00:00

Katastrálny zákon chýba. Je to škoda

Mária Frindrichová, predsedníčka Úradu geodézie, kartografie a katastra.

Katastrálny zákon chýba. Je to škoda
Zdroj: Dreamstime

Na Slovensku zatiaľ prebehlo do 400 projektov veľkých pozemkových úprav a necelých 80 malých. Je to málo, tvrdí Mária Frindrichová, šéfka Úradu geodézie, kartografie a katastra.

Ako si dokážete poradiť s digitalizáciou starších mapových podkladov, ktoré určite vznikali aj s nepresným meraním?
Staršie merania nemožno považovať za nepresné - vvyhovujú svojou presnosťou možnostiam doby, v ktorej vznikli. No z pohľadu súčasných technických možností sa môžu javiť ako nepresné. Digitalizácia všetkých katastrálnych máp sa u nás ukončila k 1. 1. 2015. Súčasne sa v roku 2016 podarilo ukončiť významnú úlohu, a to zapracovať všetky presné výsledky predchádzajúcich meraní do katastrálnych máp.

Čo to znamená?
Od tohto dátumu je celé územie pokryté vektorovou katastrálnou mapou, čiže tak občania ako aj štátne a iné inštitúcie môžu plne využívať - a aj využívajú - všetky benefity, ktoré z nej vyplývajú. Dopyt po týchto údajoch stále rastie.

Keď si dnes niekto požiada napríklad o scelenie pozemkov, nakoľko sa môže spoľahnúť na to, že vymeranie jeho "nových" pozemkov bude dostatočne presné a že nepríde hoci aj o minimálnu časť svojej parcely?
Takzvané sceľovanie pozemkov, teda pozemkové úpravy, sa nevykonávajú jednotlivo. Nie je ani legislatívne, ani technicky možné, aby si konkrétny vlastník požiadal o scelenie svojich pozemkov v danom katastrálnom území. Spracovanie projektu pozemkových úprav a jeho vykonanie je komplikovaný proces, ktorý upravuje zákon.

Ako prebieha?
Pozemkové úpravy sa vykonávajú spravidla mimo zastavaného územia obce, prípadne v menších častiach, ako jednoduché pozemkové úpravy. Napríklad pri výstavbe priemyselného parku. V každom prípade, zjednodušene povedané, výmera pripadajúca na jedného vlastníka, ktorá do pozemkových úprav vstupuje, mu bude po úpravách v teréne aj reálne vytýčená. Samozrejme, treba počítať s tým, že v novo rozdelenom území sa projektujú aj spoločné zariadenia, napríklad cesty, na ktoré musia „výmerovo“ prispieť všetci vlastníci.

Aj keď proces pozemkových úprav zo strany štátu sa pribrzdil, čiastočne už prebehol. Aké percento nevyhnutných úprav už sa urobilo a aké by sa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.