Na Slovensku zatiaľ prebehlo do 400 projektov veľkých pozemkových úprav a necelých 80 malých. Je to málo, tvrdí Mária Frindrichová, šéfka Úradu geodézie, kartografie a katastra.
Ako si dokážete poradiť s digitalizáciou starších mapových podkladov, ktoré určite vznikali aj s nepresným meraním?
Staršie merania nemožno považovať za nepresné - vvyhovujú svojou presnosťou možnostiam doby, v ktorej vznikli. No z pohľadu súčasných technických možností sa môžu javiť ako nepresné. Digitalizácia všetkých katastrálnych máp sa u nás ukončila k 1. 1. 2015. Súčasne sa v roku 2016 podarilo ukončiť významnú úlohu, a to zapracovať všetky presné výsledky predchádzajúcich meraní do katastrálnych máp.
Čo to znamená?
Od tohto dátumu je celé územie pokryté vektorovou katastrálnou mapou, čiže tak občania ako aj štátne a iné inštitúcie môžu plne využívať - a aj využívajú - všetky benefity, ktoré z nej vyplývajú. Dopyt po týchto údajoch stále rastie.
Keď si dnes niekto požiada napríklad o scelenie pozemkov, nakoľko sa môže spoľahnúť na to, že vymeranie jeho "nových" pozemkov bude dostatočne presné a že nepríde hoci aj o minimálnu časť svojej parcely?
Takzvané sceľovanie pozemkov, teda pozemkové úpravy, sa nevykonávajú jednotlivo. Nie je ani legislatívn...
Zostáva vám 85% na dočítanie.