26.09.2017, 21:42

Reality: dopyt stále predbieha ponuku

Je vhodný čas na kúpu bytu či domu? Aká nehnuteľnosť je vhodná na prenájom? Ktoré typy realít sa predávajú najlepšie? Na tieto a ďalšie otázky o možnej narastajúcej bubline na hypotekárnom trhu reagujú odborníci.

Reality: dopyt stále predbieha ponuku
Zdroj: Dreamstime

Osamelá dôchodkyňa
Bývam v Bratislave a mám trojizbový byt, v ktorom som ako 70-ročná sama. Oplatí sa mi skôr prenajať izbu, alebo investovať do garsónky? Čo si musím zvážiť?
V Bratislave môžete získať približne od 150 do 250 eur za prenajatie samostatnej izby pred zdanením. Ak trojizbový byt v akejkoľvek časti Bratislavy predáte a v tej istej časti Bratislavy kúpite garsónku, ostane vám zhruba 20 až 30 percent z ceny predanej nehnuteľnosti. Na základe toho sa môžete rozhodnúť, čo je pre vás lepšie – pravidelný mesačný príjem, alebo jednorazový zisk.

Realitná bublina
Hovorí sa, že ceny bytov sú už na svojom maxime. Nečaká nás realitná bublina, a čo by to reálne v praxi znamenalo? Mali sme už niekedy na Slovensku takú situáciu?
To, či sú ceny bytov v tomto období na maxime, si netrúfam určiť. Ešte stále zažívame prevahu dopytu nad ponukou a zrejme to ešte nejaké obdobie aj tak ostane. Hoci ceny nehnuteľností dlhodobo rastú, krátkodobým výkyvom sa určite nevyhnú. Pokles cien môže byť prudký – napríklad v dôsledku úplnej paralýzy hypotekárneho financovania. Môže byť však aj mierny a krátkodobý. Na Slovensku už podobná situácia nastala v roku 2008. Dosah krízy bol z rôznych dôvodov miernejší ako napríklad v Španielsku alebo Maďarsku.

Predaj chatky
Mám chatu 200 kilometrov od môjho bydliska, ale málokedy ju navštevujem. Rád by som ju preto predal a zvažoval kúpu niekde na Záhorí. Na čo by som mal prihliadať pri výbere rekreačnej nehnuteľnosti? Aký je trend?
Pri rekreačných objektoch – chatách, chalupách – si treba hlavne dávať pozor, či je pozemok pod objektom vysporiadaný. A čo sa týka „trendy“, záleží na tom, čo preferujete. Kúpanie, lyžovanie, zbieranie húb, prechádzky, samotu.

Trendy na trhu
Ktoré typy realít sa dlhodobo najlepšie, a naopak, najťažšie kupujú a predávajú? Badať v tomto smere nejaké zmeny na trhu?
Odpoveď na vašu otázku je jednoznačná. Všetko, čo nemá punc nadštandardu, exkluzivity, je predajnejšie. Ak sa, samozrejme, bavíme o investičnej nehnuteľnosti. Ak klient hľadá nehnuteľnosť na bývanie, uprednostní takú, ktorá spĺňa jeho požiadavky, a vtedy je pripravený zaplatiť vyššiu cenu aj s vedomím, že likvidita nehnuteľnosti je slabšia.

Podpis bez notára
Budeme podpisovať kúpnu zmluvu na jednoizbový byt v Bratislave. Realitný maklér nám povedal, že pri podpise kúpnej zmluvy nebude potrebná návšteva notára, keďže ich právnička má vraj nejaké oprávnenie. Je to bežný postup, že sa kúpa nehnuteľnosti rieši bez notára, alebo si máme dávať pozor?
Áno, je to možné. Od 1. septembra 2009 dostali zmluvné strany pri prevode nehnuteľnosti možnosť prostredníctvom advokáta autorizovať zmluvu o prevode. Príprava zmluvy o prevode nehnuteľnosti je pomerne náročná, preto je vhodné požiadať o jej vypracovanie právnika. Kúpa nehnuteľnosti je často investíciou na celý život, a preto nie je vhodné právnu stránku veci podceniť. V každom prípade je nutné si zmluvu pred jej podpísaním pozorne prečítať, ubezpečiť sa, že jej dobre rozumiete, a že je v nej presne zachytené všetko, na čom ste sa s druhou zmluvnou stranou dohodli. Pri prevodoch nehnuteľností sa ľudia často stávajú obeťami podvodníkov. Toto riziko môžete minimalizovať tým, že sa pri uzatváraní zmluvy obrátite na advokáta alebo notára, čiže aj jedna, aj druhá cesta overenia zmlúv a podpisov je v poriadku.

Autorizácia zmluvy u advokáta
Mohli by ste vysvetliť, ako sa autorizuje zmluva u advokáta?
Advokáti vykonávajú tzv. autorizáciu zmlúv o prevode nehnuteľnost

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.