26.09.2017, 21:42

Reality: dopyt stále predbieha ponuku

Je vhodný čas na kúpu bytu či domu? Aká nehnuteľnosť je vhodná na prenájom? Ktoré typy realít sa predávajú najlepšie? Na tieto a ďalšie otázky o možnej narastajúcej bubline na hypotekárnom trhu reagujú odborníci.

Reality: dopyt stále predbieha ponuku
Zdroj: Dreamstime

Osamelá dôchodkyňa
Bývam v Bratislave a mám trojizbový byt, v ktorom som ako 70-ročná sama. Oplatí sa mi skôr prenajať izbu, alebo investovať do garsónky? Čo si musím zvážiť?
V Bratislave môžete získať približne od 150 do 250 eur za prenajatie samostatnej izby pred zdanením. Ak trojizbový byt v akejkoľvek časti Bratislavy predáte a v tej istej časti Bratislavy kúpite garsónku, ostane vám zhruba 20 až 30 percent z ceny predanej nehnuteľnosti. Na základe toho sa môžete rozhodnúť, čo je pre vás lepšie – pravidelný mesačný príjem, alebo jednorazový zisk.

Realitná bublina
Hovorí sa, že ceny bytov sú už na svojom maxime. Nečaká nás realitná bublina, a čo by to reálne v praxi znamenalo? Mali sme už niekedy na Slovensku takú situáciu?
To, či sú ceny bytov v tomto období na maxime, si netrúfam určiť. Ešte stále zažívame prevahu dopytu nad ponukou a zrejme to ešte nejaké obdobie aj tak ostane. Hoci ceny nehnuteľností dlhodobo rastú, krátkodobým výkyvom sa určite nevyhnú. Pokles cien môže byť prudký – napríklad v dôsledku úplnej paralýzy hypotekárneho financovania. Môže byť však aj mierny a krátkodobý. Na Slovensku už podobná situácia nastala v roku 2008. Dosah krízy bol z rôznych dôvodov miernejší ako napríklad v Španielsku alebo Maďarsku.

Predaj chatky
Mám chatu 200 kilometrov od môjho bydliska, ale málokedy ju navštevujem. Rád by som ju preto predal a zvažoval kúpu niekde na Záhorí. Na čo by som mal prihliadať pri výbere rekreačnej nehnuteľnosti? Aký je trend?
Pri rekreačných objektoch – chatách, chalupách – si treba hlavne dávať pozor, či je pozemok pod objektom vysporiadaný. A čo sa týka „trendy“, záleží na tom, čo preferujete. Kúpanie, lyžovanie, zbieranie húb, prechádzky, samotu.

Trendy na trhu
Ktoré typy realít sa dlhodobo najlepšie, a naopak, najťažšie kupujú a predávajú? Badať v tomto smere nejaké zmeny na trhu?
Odpoveď na vašu otázku je jednoznačná. Všetko, čo nemá punc nadštandardu, exkluzivity, je predajnejšie. Ak sa, samozrejme, bavíme o investičnej nehnuteľnosti. Ak klient hľadá nehnuteľnosť na bývanie, uprednostní takú, ktorá spĺňa jeho pož

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.