Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.08.2021, 07:26

Strieborná medailistka z USA na pódiu prekrížila ruky, hrozí jej trest

Raven Saundersová nepotvrdila, že z jej strany išlo o protest voči konkrétnej organizácii, či deklaráciu politického presvedčenia.

Strieborná medailistka z USA na pódiu prekrížila ruky, hrozí jej trest
Zdroj: TASR/AP

Strieborná olympijská medailistka vo vrhu guľou Raven Saundersová z USA absolvovala medailovú ceremóniu v Tokiu so zdvihnutými rukami v tvare písmena x. Môže tak čeliť vyšetrovaniu zo strany Medzinárodného olympijského výboru, za porušenie pravidla 50 o zákaze protestovania na pódiu.

Saundersová nepotvrdila, že z jej strany išlo o protest voči konkrétnej organizácii, či deklaráciu politického presvedčenia.

"Bolo to gesto solidarity voči utláčaným. Chcela by som, aby reprezentovalo všetkých ľudí na svete, ktorí bojujú a nemajú možnosť hovoriť za seba," povedala Saundersová podľa agentúry AFP.

Výbor čelil pred olympijskými hrami silnému tlaku zo strany aktivistických organizácií najmä z USA, aby zrušil pravidlo 50 a umožnil športovcom deklarovať ich politické názory. Aj na základe prieskumu medzi športovcami to však odmietol urobiť.

Vydal však vyhlásenie, že prípadné porušenia tohto pravidla bude posudzovať individuálne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.