28.02.2019, 15:19 Aktualizované dňa 28.02.2019 o 15:34

Prieskum: Kotlebovci predbehli SaS, sulíkovci majú najhorší výsledok od volieb

S vyše 21 percentami by vyhral Smer, do parlamentu by sa celkovo dostalo deväť subjektov.

Prieskum: Kotlebovci predbehli SaS, sulíkovci majú najhorší výsledok od volieb
Zdroj: TASR; Koláž: HN

Kotlebovci na druhom a koalícia Progresívne Slovensko a Spolu na štvrtom mieste. Aj tak by dopadli voľby, ak by sa konali v druhej polovici februára. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus.

S vyše 21 percentami by vyhral Smer. ĽSNS Mariana Kotlebu s takmer 12 percentami preskočila SaS, ktorá má na treťej pozícii vyše 11 percent.

Za prvou trojkou nasledujú s rovnakým ziskom 9,5 percenta koalícia Progresívne Slovensko a Spolu a Sme rodina.

Najhoršie výsledky od volieb

Do parlamentu by sa celkovo dostalo deväť subjektov. Okrem už spomínaných aj OĽaNO, SNS, KDH a Most.

Skokanom sú extrémisti z ĽSNS, ktorí si oproti poslednému prieskumu Focusu z januára polepšili o 3,3 percentuálneho bodu. Najviac odvtedy stratilo OĽaNO - 1,6 percentuálneho bodu.

Za pozornosť stojí, že v prípade SaS a SNS ide o ich najhoršie výsledky v prieskumoch Focusu od parlamentných od volieb z roku 2016.

Kotlebova predkampaň

Šéf Focusu, sociológ Martin Slosiarik pre HN vysvetľuje, že za nárastom ĽSNS je aktivita Kotlebu.

"Kotleba je viditeľnejší, má bilbordy, má akcie a aktivity po Slovensku. Je viac prítomný mediálne a prezentuje sa, dostáva viac priestoru a ľudia ho zase vidia a registrujú. On to zjavne berie ako predkampaň pred európskymi voľbami," tvrdí Slosiarik.

Preferenciám SaS, ktorá bola dlhodobo dvojkou prieskumov, no teraz ju predbehla ĽSNS, uškodil vznik koalície Progresívneho Slovenska a Spolu.

"Dôvodom menšieho pádu SaS je fakt, že voliči odišli ku koalícii Progresívne Slovensko a Spolu. V prípade Progresívneho Slovenska sa môžu prejavovať dobré čísla Zuzany Čaputovej, aj keď ona potláča, že je členkou progresívcov, pretože oslovuje široké spektrum," doplnil Slosiarik.

Za najhorším výsledkom SNS od volieb Slosiarik vidí fakt, že národniari nemajú kandidáta v prezidentských voľbách, ani žiadneho nepodporili a tak sú mimo aktuálneho politického diania v krajine. 

Focus robil prieskum v termíne od 21. do 26. februára na vzorke 1022 respondentov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.