09.08.2019, 11:34 Aktualizované dňa 09.08.2019 o 12:14

Najnovší prieskum: Smer sa vracia na stratené pozície, najviac sa prepadli PS a Spolu

  • Smer by voľby vyhral a prieskum ukazuje, že sa opäť udomácňuje nad hranicou 20 percent.
  • Koalícia PS a Spolu zaznamenala najväčší prepad spomedzi všetkých subjektov.
  • Presne na hranici zvoliteľnosti je vznikajúca strana Za ľudí exprezidenta Andreja Kisku.
  • Pod touto hranicou sú strany SMK a Most, ktoré rokujú o predvolebnej spolupráci.
Najnovší prieskum: Smer sa vracia na stratené pozície, najviac sa prepadli PS a Spolu
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ak by sa parlamentné voľby konali začiatkom augusta 2019, do Národnej rady by sa dostalo deväť subjektov. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry Focus.

Vyhral by Smer, ktorý by získal 21,8 percenta hlasov. Strana Roberta Fica si oproti poslednému prieskumu Focusu z júna polepšila o 1,5 percentuálneho bodu.

Návrat Smeru?

Kým v apríli Focus nameral Smeru 19 percent - čo znamenalo stratu 3,4 percentuálneho bodu oproti poslednému prieskumu agentúry a pád pod hranicu 20 percent prvýkrát od júna 2003 - posledné prieskumy ukazujú, že sa Ficova strana vzmáha.

Prvý júnový prieskum Focusu už ukázal podporu pre Smer na úrovni 19,7 percenta a druhé meranie tej istej agentúry v rovnakom mesiaci už vrátilo sociálnych demokratov o tri desatiny percenta nad hranicu 20 percent. 

Naposledy Focus podobné čísla ako v súčasnom prieskume Smeru nameral v prvých mesiacoch roka 2019 - v januári 22,5 percenta, vo februári 21,2 percenta a v marci 22,4 percenta.

Prepad PS a Spolu

​Nasledovala by aktuálne mimoparlamentá koalícia strán PS a Spolu s rovnými 14 percentami. Oproti júnu sa však prepadla o 1,7 percentuálneho bodu, čo predstavuje najväčšiu stratu zo všetkých subjektov.

Predseda PS Michal Truban aktuálne čelí kauze, v ktorej musí vysvetľovať svoj vzťah k drogám. V médiách sa na konci júla objavilo video, v ktorom Truban opisoval študentom svoje skúsenosti s nimi. Pôvodne tvrdil, že užíval len marihuanu, avšak vo štvrtok 8. augusta - deň po ukončení merania Focusu - priznal, že mal aj LSD. 

Tretí by skončili extrémisti z ĽSNS, ktorým by hlas odovzdalo 12,1 percenta opýtaných. Podpora ostatných strán nedosahuje dvojciferných čísel. 

Menšinové strany mimo parlamentu

Presne na hranici zvoliteľnosti - päť percent - je vznikajúca strana Za ľudí exprezidenta Andreja Kisku. Pod spomínaným míľnikom sú menšinové strany, ktoré spolu rokujú o forme spolupráce pred voľbami. Most by získal 4,7 percenta hlasov, SMK 3,4. 

Agentúra Focus prieskum uskutočnila v dňoch 1. až 7. augusta 2019 formou osobného dopytovania na vzorke 1020 respondentov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.