09.11.2019, 10:58

Prieskum: Smer klesá, SaS sa prepadla na hranicu zvoliteľnosti

Druhá by vo voľbách skončila koalícia PS/Spolu.

V nadchádzajúcich parlamentných voľbách by volilo SMER-SD 20 percent voličov, to je pokles o dve percentá oproti októbru, vychádza to z prieskumu agentúry Focus. 

11,7 percenta voličov by sa rozhodlo pre koalíciu strán PS a Spolu, oproti októbru je to nárast o 0,7 percenta. 

Strana Andreja Kisku Za ľudí by bola treťou stranou s najvyšším počtom voličov na úrovni 10,6 percenta. V októbri to bolo 9,1 percenta. 

Sas je na hrane

Pod stranou Za ľudí sa v prieskume na štvrtom mieste ocitlo ĽS Naše Slovensko, nasleduje Sme rodina, SNS, KDH a OĽANO.

Na hranici zvoliteľnosti sa ocitla strana SaS, oproti októbru klesla o 0,2 percenta, nachádza sa na úrovni piatich percent.

Pod piatimi percentami sú Most-Híd, SMK-MKP, Vlasť, Dobrá voľba a Máme toho dosť!. 

Vlasť si polepšila

Preferencie strany Vlasť stúpli na tri percentá z 1,8 percenta v októbri. Naopak OĽANO kleslo zo šesť percent na 5,7 percenta. KDH takisto zaznamenalo pokles a to zo 6,5 percenta na 5,7 percenta.

Prepočet na kreslá v Národnej rade SR by tak bol nasledovný: SMER-SD by mal 36 kresiel, koalícia strán PS a SPOLU 21 kresiel, Za ľudí 19, ĽS Naše Slovensko takisto 19, Sme rodina 13, SNS 13, KDH desať, OĽANO desať a SaS deväť kresiel.

Z pohľadu skladania povolebných koalícií má väčšiu šancu dnešná opozícia. Široká koalícia zložená z PS/Spolu, Za ľudí, KDH, OĽaNO, SaS a strany Sme rodina by mala väčšinu 82 mandátov.

Smer si len SNS a kotlebovcami neporadí 

Ak by chcel vládu skladať Smer, podpora SNS a kotlebovcov by mu nestačila. Tieto tri subjekty by spolu mali len 68 mandátov a potrebovali by získať partnera na strane dnešnej opozície.

Prieskum Focusu prebiehal od 30. októbra do šiesteho novembra na objednávku koalície strán PS a Spolu, výberovú vzorku tvorilo 1020 respondentov.

Respondentom bola položená otázka "Teraz si, prosím, predstavte, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany a hnutia. Ktorej strane alebo hnutiu by ste dali svoj hlas?" 

14,4 percenta respondentov by nešlo voliť a 10,5 percenta odpovedalo "neviem".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.