Vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši prezentoval opatrenia, ktoré zjednodušia život firmám aj občanom.TASR
StoryEditor

Prelomenie veta v prípade moratória Raši nevidí reálne

24.11.2019, 15:35
Autor:
TASRTASR
Riešime nepodstatné hlúposti namiesto ozajstných problémov krajiny, povedal Truban k predĺženiu moratória.

O návrhu reformy nemocníc, ktorý je v programe záverečnej schôdze Národnej rady SR, sa bude hlasovať a má šancu prejsť. To isté sa týka aj návrhu štátneho rozpočtu na rok 2020. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu a podpredseda Smeru-SD Richard Raši.

"Je potrebné si uvedomiť, že k návrhu stratifikácie nie sú ani tak odborné, ako skôr politické výhrady," upozornil Raši. Podľa neho je potrebné tieto výhrady vnímať v kontexte blížiacich sa volieb. "Časť politického spektra zneužíva túto tému na strašenie, vyvolávanie obáv, že stratifikácia bude znamenať rušenie nemocníc v regiónoch," upozornil.

Preto bolo podľa neho potrebné presunúť tento bod z predchádzajúcej na najbližšiu parlamentnú schôdzu a využiť čas na konštruktívnu diskusiu a rozptýlenie obáv. "Naši poslanci diskutujú s ministerkou (Andreou Kalavskou (nominantka Smeru-SD), poznámka TASR), ten zákon ide do parlamentu a má šancu prejsť," povedal.

Rozpočet

Kontext blížiacich sa volieb vicepremiér spomenul aj v prípade spochybňovania podpory časti koalície pre návrh štátneho rozpočtu. Mieni, že úvahy o rozpočtovom provizóriu sa nestanú realitou a návrh parlamentom prejde. "Myslím si, že sa nájde racionálny prístup a zákon roka sa schváli, pretože v danej forme, v akej je predložený, je výsledkom toho, čo štát má a dokáže zabezpečiť všetky svoje funkcie," povedal Raši.

Podľa predsedu Progresívneho Slovenska (PS) Michala Trubana je návrh rozpočtu odrazom toho, ako koalícia viedla krajinu v predchádzajúcich rokoch. "Ekonomické podmienky boli síce priaznivé, no ľudia majú stále menej, štát nie že nič neušetril, ale ešte sa zadlžil a zadlží sa ešte viac," vyhlásil Truban, naznačujúc aj obavu Európskej komisie z toho, že plánovaný deficit vo výške 0,49 percenta môže byť napokon výrazne vyšší.

"Európska únia návrh rozpočtu akceptovala," reagoval Raši. "Ambíciou je dodržať plánovaný deficit, návrh rozpočtu je realizovateľný a realistický,“ dodal.
Truban je presvedčený, že do červených čísel by Slovensko vôbec nemuselo ísť, ak by bola vláda schopná šetriť a efektívne čerpať eurofondy či lepšie vyberať dane. "Deficit nie je problém ako taký, ak by bol investičný,“ povedal Truban. "Toto je práve investičný deficit," kontroval Raši.

Prelomenie veta

Keďže na prelomenie veta prezidentky v prípade predĺženia moratória je potrebných 76 hlasov, je možné, že návrh v pléne parlamentu neprejde. Naznačil to Raši. "Môže sa stať, že sa to neprelomí, lebo tá sedemdesiatšestka reálna nie je," priznal. Podľa neho to však nie je kľúčová téma v spoločnosti, dokonca si myslí, že aj v prípade zavedenia 50-dňového moratória by sa prieskumy tak či tak dostali k ľuďom.

Truban povedal, že predĺženie moratória na predvolebné prieskumy na 50 dní nemá opodstatnenie. "Hnevá ma však to, že tu riešime takéto nepodstatné hlúposti namiesto ozajstných problémov krajiny," poznamenal.

Koalícia strán 

Truban sa takisto vyjadril k tohtotýždňovému neúspešnému pokusu o vytvorenie predvolebnej koalície zo strán demokratickej opozície. Potvrdil, že dohoda padla na lídrovi strany Za ľudí Andrejovi Kiskovi, ktorý bol ochotný pristúpiť len na veľkú šesťkoalíciu. "Je mi jasné, že nedohoda nie je najlepší signál pre voličov,“ priznal Truban, zároveň vylúčil, že by pred odovzdaním kandidátok prišlo ešte k jednému pokusu zostaviť predvolebnú koalíciu.

Nebráni to však podľa neho dohode po voľbách. "Naopak, som presvedčený, že budeme schopní spolu sa dohodnúť a zostaviť silnú vládu, tie vzťahy v opozícii sa stopercentne zlepšili," vyhlásil. Raši v otázke povolebnej spolupráce opakovane vylúčil spojenie Smeru s ĽSNS, všetko ostatné sa bude podľa neho riešiť až po voľbách.

Nevyrušuje ho ani to, že mnohé opozičné či mimoparlamentné subjekty dôrazne vylučujú dohodu so Smerom. "Aj gazda tvrdil, že jeho strana do spolupráce so Smerom nepôjde a potom bola vo vláde. Všetko sa rozhodne až po voľbách," upozornil. "Ja už teraz zarazím optimizmus pána Rašiho, my do spolupráce so Smerom nepôjdeme," povedal na to Truban.

01 - Modified: 2019-10-27 20:47:29 - Feat.: 0 - Title: Santa Raši chystá vianočný balíček 02 - Modified: 2019-09-21 13:19:01 - Feat.: 0 - Title: PS a Spolu majú v programe aj registrované partnerstvá. Truban poslal Matovičovi jasný odkaz 03 - Modified: 2019-09-30 09:03:58 - Feat.: 0 - Title: Trubana kvôli drogám rieši polícia. Zisťuje, či sa dopustil zločinu 04 - Modified: 2019-10-21 11:20:27 - Feat.: 0 - Title: Kiska sa nedohodol s Trubanom a Beblavým. Do volieb nepôjdu spoločne 05 - Modified: 2019-12-12 10:52:06 - Feat.: 0 - Title: Prieskum Focusu: Pre dve tretiny Slovákov je vláda s podporou kotlebovcov neprijateľná
01 - Modified: 2023-05-13 17:16:45 - Feat.: - Title: Hegerova aj Matovičova vláda škodila regiónom, tvrdí Raši 02 - Modified: 2023-05-07 11:51:13 - Feat.: - Title: Šeliga ani Raši nemajú informáciu o tom, že by mal vládu viesť viceguvernér Národnej banky Slovenska 03 - Modified: 2023-04-14 10:41:39 - Feat.: - Title: Rezort investícií si stojí za tvrdeniami, že na nájomnom šetria. Odmietajú Rašiho kritiku 04 - Modified: 2023-04-14 10:35:14 - Feat.: - Title: Raši: Zakotvenie financovania RTVS by malo byť fixné a nemenné 05 - Modified: 2023-04-13 10:47:34 - Feat.: - Title: Presťahovaním rezortu informatizácie dôjde k strate asi desiatich miliónov eur na nájme, tvrdí Raši z Hlasu
menuLevel = 1, menuRoute = parlamentne-volby-2020, menuAlias = parlamentne-volby-2020, menuRouteLevel0 = parlamentne-volby-2020, homepage = false
05. jún 2023 12:34