24.11.2019, 17:23 Aktualizované dňa 24.11.2019 o 19:30

Spolupatričnosť schválila spoločný postup maďarských strán

Lídrom spoločnej kandidátky Maďarskej komunitnej spolupatričnosti sa stal Gyula Bárdos.

Spolupatričnosť schválila spoločný postup maďarských strán
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Republiková rada Maďarského fóra (MF) na nedeľňajšom rokovaní schválila predvolebnú spoluprácu s politickými stranami SMK a Spolupatričnosť, rovnako tak i percentuálne rozdelenie nominácií všetkých strán na spoločnej volebnej listine Maďarskej komunitnej spolupatričnosti. TASR o tom informoval predseda MF Zsolt Simon.

"Rovnako sme schválili kandidátov za našu stranu, na kandidátke ju budú zastupovať aj osobnosti, ktoré nie sú našimi členmi," uviedol Simon. V prvej dvadsiatke, v ktorej má MF štyri miesta, je líder strany na štvrtom mieste, podpredsedovia MF Alžbeta Janitsová a Zsolt Gál sú na ôsmom, respektíve 12. mieste, 16. miesto na kandidátke patrí podnikateľovi z Gabčíkova Lászlóovi Bindicsovi.

"Našou prioritou je prispieť k zmene vlády, chceme byť garantom proeurópskej orientácie krajiny a prispieť k zvýšeniu kvality života v regiónoch južného Slovenska," dodal Simon.

Rovnako o spoločnom postupe a pristúpení kandidátov SMK a Maďarského fóra (MF) na kandidátku hnutia rozhodol aj snem hnutia Összefogás-Spolupatričnosť.

Delegáti súhlasili, aby sa lídrom spoločnej kandidátky Maďarskej komunitnej spolupatričnosti stal Gyula Bárdos. TASR o tom informovalo hnutie Összefogás-Spolupatričnosť.

Druhé miesto na kandidátke obsadí predseda hnutia Szabolcs Mózes, šieste podpredseda Örs Orosz, na deviatom mieste kandidátnej listiny bude bývalý europoslanec József Nagy a na 17. mieste Pál Zachar.

"Spájame sa, aby sme zabezpečili zastúpenie maďarskej menšiny v parlamente a prispeli k zmene vlády a odstaveniu strany Smer-SD od moci," povedal o spojení strán SMK, MF a hnutia Összefogás-Spolupatričnosť predseda hnutia Szabolcs Mózes.

Predvolebnú spoluprácu i podmienky spoločnej kandidátky už v sobotu odsúhlasila Republiková rada SMK, v nedeľu taktiež Republiková rada MF. V 150-člennej kandidátke má SMK 90, ďalšie dve strany po 30 miest.

Lídrom kandidátky je bývalý prezidentský kandidát a predseda Maďarského spoločenského a kultúrneho zväzu na Slovensku Csemadok Gyula Bárdos.

Voľby do Národnej rady budú 29. februára 2020. Kampaň sa už začala. Politické strany a hnutia musia podať kandidačnú listinu do prvého decembra 2019.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.