25.11.2019, 14:00 Aktualizované dňa 25.11.2019 o 14:58

Kiska predstavil kandidátku. Proti kotlebovcom nasadil Benčíka, jeho motiváciou je Mazurek

Podľa Jána Benčíka hrozí, že po voľbách budú extrémisti vo vláde.

Kiska predstavil kandidátku. Proti kotlebovcom nasadil Benčíka, jeho motiváciou je Mazurek
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Exprezident Andrej Kiska predstavil prvých 30 mien zo 150-člennej kandidátky strany Za ľudí do parlamentných volieb. "Dali sme dokopy najlepších ľudí," vyhlásil.

"Máme ľudí, za ktorými stoja reálne príbehy, ktorí niečo skutočne dokázali," povedal Kiska pri uvedení kandidátov svojej strany. Dodal, že v strane vytvorili kvalitné tímy vrátane tímu pre spravodlivosť, pre regióny, zdravotníctvo či školstvo. Chcú sa tiež venovať problému vylúčených komunít, ako aj menšín.

Na chvoste známy bloger

Z posledného miesta bude za exprezidentovu stranu kandidovať známy bloger Ján Benčík, ktorý zverejňuje extrémistické prejavy na internete. Kiska ho označil za odhaľovateľa "všetkých fašistov a extrémistov na Slovensku", ktorého nasadzujú "proti kotlebovcom".

"Keď som sa dozvedel, že na kandidátke ĽSNS bude mať Milan Mazurek, odsúdený za extrémistické prejavy, 150. miesto, zobral som to ako výzvu," priblížil svoje pohnútky kandidovať Benčík.

Hrozí podľa neho, že po voľbách budú extrémisti vo vláde. "Nechcem prežiť svoje posledné dni v krajine, v ktorej by vládla takáto vláda," vyhlásil Benčík. Do strany Za ľudí nevstúpil, na kandidátke figuruje ako nezávislý.

K stroskotaniu rokovaní o predvolebnom spojení opozičných strán Kiska povedal, že dúfa, že blok zmeny vznikne po voľbách.

Konkrétne mená

Stranu Za ľudí povedie do parlamentných volieb jej predseda Kiska. Na druhom mieste bude kandidovať podpredsedníčka strany Veronika Remišová, nasleduje podpredseda Juraj Šeliga a podpredsedníčka Jana Žitňanská.

V prvej desiatke kandidátky sa nachádza aj starosta obce Spišský Hrhov Vladimír Ledecký, politológ Michal Luciak, bývalá štátna tajomníčka na ministerstve spravodlivosti Mária Kolíková, primátor Hlohovca Miroslav Kollár, primátor Nitry Marek Hattas a zahraničnopolitický expert Tomáš Valášek.

Zdroj: HN/Matej Duman

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.