16.12.2019, 16:04

SaS sa pripojila k opozičnému paktu. Má to najvyššiu možnú záväznosť, vyhlásil Sulík

  • Lídri sú otvorení tomu, aby sa k dohode pridal aj Igor Matovič s hnutím OĽaNO.
  • S ďalšími stranami zatiaľ nerokujú.
SaS sa pripojila k opozičnému paktu. Má to najvyššiu možnú záväznosť, vyhlásil Sulík
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Strana SaS pristúpila k dohode opozičných a mimoparlamentných strán o predvolebnej spolupráci. Pakt o neútočení s ňou v pondelok v centrále kresťanských demokratov podpísali lídri strán PS/Spolu, KDH a Za ľudí.

​Predseda SaS Richard Sulík označil za kľúčový bod dohody to, že všetky strany vylúčili spoluprácu so Smerom, SNS a ĽSNS. "Tým, že je to teraz aj v dohode napísané čierne na bielom, schválené príslušnými orgánmi, má to najvyššiu možnú záväznosť," vyhlásil.

"Som rád, že sme sa posunuli zase o kúsok ďalej," skonštatoval líder KDH Alojz Hlina. Podľa lídra koalície PS/Spolu Michala Trubana je dohoda jedným z dôkazov toho, že strany dokážu spolupracovať. Dôležité je podľa neho tiež chodiť medzi ľudí a presvedčiť ich, že sa neboja zodpovednosti.

Predseda strany Za ľudí Andrej Kiska rovnako považuje podpísanie dohody za dôležitý signál pre voličov. "Sme pripravení byť jednotnou, silnou, stabilnou alternatívou a sme pripravení po 29. februári prevziať zodpovednosť za našu krajinu," povedal.

Lídri sú otvorení tomu, aby sa k dohode pridal aj Igor Matovič s hnutím OĽaNO. S ďalšími stranami podľa Trubana zatiaľ nerokujú.

Ako prví dohodu podpisovali v lete kresťanskí demokrati s koalíciou Progresívne Slovensko PS/Spolu, k dohode sa pridala neskôr aj strana Za ľudí.

Dohoda o neútočení obsahuje dva konkrétne záväzky. Strany sa dohodli na vzájomnom neútočení v predvolebnej kampani. Chcú tiež hľadať prienik v programových prioritách budúcej vlády. Neskôr sa do obsahu dohody pridalo aj vylúčenie povolebnej spolupráce so Smerom-SD, SNS a extrémistami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.