10.01.2020, 00:00

Aké koalície prichádzajú do hry? Smer bude vládnuť len veľmi ťažko

  • Výsledky aktuálneho prieskumu ponúkajú veľké množstvo teoretických kombinácií, ako zostaviť novú vládu, tých reálnych však zatiaľ ostáva minimum.
  • Vybrali sme šesť alternatív s rôznymi šancami na úspech.
Robert Fico a Peter Pellegrini
Zdroj: TASR/M. Baumann

Na Slovensku bude po voľbách vládnuť koalícia zložená prinajmenšom zo štyroch strán. Môže ich byť však podstatne viac. Naznačujú to výsledky prvého prieskumu v novom roku, ktorý zostavila agentúra AKO pre spravodajskú televíziu TA3.

Do parlamentu by sa dostalo až deväť strán, najsilnejšou ostáva dlhodobo Smer. Konkrétne výsledky prieskumu ponúkajú veľké množstvo teoretických kombinácií, ako zostaviť novú vládu, tých reálnych však zatiaľ ostáva minimum. Vybrali sme šesť alternatív s rôznymi šancami na úspech.

1. Vláda širokej zmeny (87 mandátov)

V súčasnom období sa kombinácia šiestich subjektov vrátane jednej koalície javí ako najpravdepodobnejšia. Základom takejto vlády by boli strany Za ľudí, koalícia PS/Spolu, SaS a KDH, teda politické subjekty, ktoré v poslednom období spolupracujú a podpísali dohodu o neútočení. Vládu by doplnili Obyčajní ľudia, ktorí majú na kandidátke členov z viacerých menších strán a tiež hnutie Sme rodina.

Práve strana Borisa Kollára a jej ambícia vládnuť v spomínanej konštelácii môže byť najväčším otáznikom. Teoreticky by mohla vládnuť v menšine len pätica stredopravých strán a v parlamente by ju podporovali kollárovci.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 59% na dočítanie.

PODPORUJEME DEMOKRACIU

A preto všetkým dávame 90% zľavu na mesačný prístup k objektívnym a nestranným informáciám.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.