16.01.2020, 13:07

Najnovší prieskum: Kotleba razantne posilňuje, približuje sa k Smeru

  • Pri pohľade na interval spoľahlivosti sa Smer a ĽS NS už začínajú prekrývať.
  • Šancu na vznik vlády má široká opozičná koalícia.
  • Menšinové strany Most-Híd a MKS by zostali mimo parlamentu.
Najnovší prieskum: Kotleba razantne posilňuje, približuje sa k Smeru
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ak by sa voľby konali v januári, vyhral by ich vládny Smer so ziskom 18,7 percenta hlasov. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu, ktorý vypracovala agentúra Focus na objednávku koalície PS a Spolu. 

Druhá by skončila ĽS NS, tú by volilo 13,6 percenta voličov. V decembri im pri tom Focus nameral preferencie na úrovni 11,8 percenta, v novembri 10,3 percenta a v októbri len 10,2 percenta.

Kotlebovci sa blížia k Smeru

Zaujímavý pri týchto dvoch stranách je aj interval spoľahlivosti. Pri Smere to je 15,9 - 21,4 percenta, pri ĽS NS zase 11,2 - 16 percent, takže strany sa v tomto ukazovateli už začínajú prekrývať. 

Tretia by bola koalícia PS a Spolu. Tej by svoj hlas odovzdalo 10,5 percenta oslovených voličov.

Nasleduje strana Za ľudí s preferenciami na úrovni 10,3 percenta. Od decembra ide nárast o jeden percentuálny bod. Do parlamentu by sa dostalo aj OĽaNO, ktoré by volilo 7,7 percenta oslovených. 

Menšinové strany mimo parlamentu

Sme Rodina by získala 7,1 percenta hlasov. KDH by získalo rovných šesť percent hlasov. V parlamente by boli aj ďalšie dve strany - SaS so ziskom 5,4 percenta hlasov a SNS so ziskom 5,1 percenta hlasov. 

Koaličný Most-Híd by volili štyri percentá voličov a Maďarskú komunitnú spolupatričnosť zas 3,7 percenta voličov. Tie majú však horný interval spoľahlivosti nad piatimi percentami. Nad tromi percentami je aj Dobrá voľba, tú by volilo 3,3 percenta voličov. Horný interval spoľahlivosti pri tejto strane je však už na úrovni 4,5 percenta.

Stranu Vlasť by volilo 2,3 percenta oslovených, Máme toho dosť! zase 0,5 percenta oslovených, rovnako ako hnutie Socialisti.sk.

Prerozdelenie mandátov

Z pohľadu kresiel v parlamente to vyzerá nasledovne: Smer by mal 33 mandátov, ĽS NS 24, PS a Spolu 19, Za ľudí 18, OĽaNO 14, Sme rodina 13, KDH 11 a SaS a SNS po 9. 

Opozičná koalícia by tak mala 71 mandátov, parlamentnú väčšinu by získali, ak by sa k nim pridala strana Sme Rodina. Vtedy by mali 84 kresiel. Možná koalícia Smer, SNS a ĽS NS by mala spolu 66 kresiel.

Agentúra Focus zbierala dáta v období 10.1. - 14.1. 2020. Výberovú vzorku tvorilo 1010 respondentov, ktorí tvoria reprezentatívnu vzorku. Rozhodnutých voliť bolo 77,8 percent voličov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.