20.01.2020, 21:48

Slováci chcú najviac za premiéra Pellegriniho, za ním je Kiska

Tretí by s výrazným odstupom skončil Marian Kotleba.

Slováci chcú najviac za premiéra Pellegriniho, za ním je Kiska
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Väčšina voličov je rozhodnutá, koho chcú po februárových voľbách za premiéra. Vie to až 79,5 percenta z oslovených. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre televíziu TA3.

Najväčšiu podporu má súčasný premiér Peter Pellegrini. Toho by chcelo za premiéra až 30,8 percenta oslovených.

Kotlebu nechcú ani vlastní

Strane Smer pri tom agentúra v rovnakom prieskume namerala podporu 17,1 percenta. Z toho vyplýva, že Pellegriniho si za premiéra vedia predstaviť aj ľudia, ktorí Smer nevolia. 

Podobné je to aj s druhým v poradí, exprezidentom Andrejom Kiskom. Jeho chce za premiéra 23 percent respondentov. Stranu Za ľudí by pri tom volilo len desať percent oslovených. 

Úplne opačne to však vyšlo pri treťom v poradí. Je ním šéf ĽS NS Marian Kotleba. Toho si vie ako premiéra predstaviť 8,1 percenta respondentov. Jeho stranu by pri tom volilo 11 percent oslovených. 

Kotleba pri tom výrazne narástol. Keď robila agentúra AKO obdobný prieskum pre HN v septembri minulého roka, za premiéra si ho vedelo predstaviť len 3,9 percenta oslovených. 

Rástli aj Pellegrini a Kiska. Súčasného premiéra chcelo v septembri vo funkcii 26,9 percenta oslovených, bývalého prezidenta vtedy zas 15,2 percenta. 

Ďalší výrazne zaostávajú

Štvrtým v poradí je Boris Kollár. Toho si vie ako premiéra predstaviť 7,9 percenta oslovených. Ďalší v poradí už zaostávajú s väčším rozdielom. 

Igora Matoviča by za premiéra chcelo 6,5 percenta oslovených, Richarda Sulíka 6,8 percenta, Michala Trubana 4,2 percenta, Tomáša Druckera 4 percentá, Andreja Danka 3,4 percenta, Štefana Harabina 3,1 percenta, Bélu Bugára 1,9 percenta a Alojza Hlinu 1,3 percenta respondentov. To je pri väčšine strán nižšie percento ako množstvo ich potenciálnych voličov. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.