22.01.2020, 14:30

O voľbu zo zahraničia požiadalo 55-tisíc Slovákov, výrazne viac ako naposledy

Voliči s trvalým pobytom na Slovensku adresovali svoju žiadosť o voľbu zo zahraničia obciam, kde majú trvalý pobyt

O voľbu zo zahraničia požiadalo 55-tisíc Slovákov, výrazne viac ako naposledy
Zdroj: TASR

O voľbu poštou zo zahraničia požiadalo 55 117 voličov. Informoval o tom tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra SR. Voliči zo zahraničia musia obálku s hlasovacím lístkom doručiť na Slovensko najneskôr 28. februára.

Rezort upozornil na to, že počet žiadostí o voľbu poštou sa ešte môže zvýšiť asi o desať až 15 žiadostí vzhľadom na to, že niektorí voliči svoje žiadosti dopĺňajú. Z občanov, ktorí nemajú trvalý pobyt na území SR, požiadalo o voľbu poštou 4 066 voličov.

Voliči s trvalým pobytom na Slovensku adresovali svoju žiadosť o voľbu zo zahraničia obciam, kde majú trvalý pobyt. Žiadostí pre obce prišlo spolu 51 051.

Najviac žiadostí o voľbu poštou prišlo obciam v Prešovskom kraji, ide o vyše 9 500 žiadostí. Vyše 8 800 žiadostí bolo doručených obciam v Bratislavskom kraji a viac ako 8 300 žiadostí prišlo obciam v Košickom kraji. Najmenej žiadostí, vyše 3 000, doručili obciam v Trnavskom kraji.

O voľbu poštou bolo možné požiadať do 10. januára. Ak je žiadosť v poriadku, voličovi prídu najneskôr 35 dní pred dňom konania sa volieb na adresu miesta pobytu v cudzine úradne opečiatkovaná obálka, hlasovacie lístky, návratná obálka označená heslom "VOĽBA POŠTOU - ELECTION BY MAIL" s predpísanými adresami a poučenie o spôsobe hlasovania.

Obálka s odovzdaným hlasovacím lístkom musí byť na Slovensko doručená najneskôr do 28. februára.

Parlamentné voľby sa budú konať 29. februára, kandiduje v nich 25 politických subjektov. Stáť budú viac ako 12,6 milióna eur. V ére samostatného Slovenska pôjde o ôsme parlamentné voľby v poradí. Na Slovensku sú viac ako štyri milióny oprávnených voličov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata