28.01.2020, 15:55

Kandidát PS/Spolu odstúpil. Prevalili sa jeho rasistické vyjadrenia z minulosti

Erik Radačovský dnes tvrdí, že svoje vyjadrenia z roku 2012 ľutuje.

Kandidát PS/Spolu odstúpil. Prevalili sa jeho rasistické vyjadrenia z minulosti
Zdroj: Facebook/ Erik Radačovský

Z volebného boja o kreslo poslanca v Národnej rade (NR) SR vypadlo ďalších päť kandidátov. Kandidatúry sa vzdali traja uchádzači zo strany Vlasť a jedného uchádzača z tejto kandidátky odvolali. Vyplýva to z informácií na webe ministerstva vnútra. O jedného kandidáta menej má aj koalícia PS/Spolu.

Kandidatúry sa vzdali Jozef Škultéty, Natália Balanová a Roman Hudok (všetci traja Vlasť). Jeden kandidát, Ivan Hriczko, bol z kandidátky Vlasť odvolaný.

Z kandidátky koalície PS/Spolu odstúpil Erik Radačovský. Urobil tak v reakcii na informácie o jeho rasistickej minulosti.

"Je pre mňa neprijateľné, aby za moje slová spred šiestich či ôsmich rokov niesla dôsledky strana a koalícia, ktorá mi dala príležitosť verejne sa angažovať. Odstupujem z kandidátky PS/Spolu a nebudem sa ďalej uchádzať o hlasy voličov v parlamentných voľbách," napísal na sociálnej sieti.

Radačovský tvrdí, že išlo o mladícke reči a nechce, aby pre jeho minulosť trpela koalícia. "Neexistuje ospravedlnenie mojich mladíckych rasistických reči. Ako mladý chalan som sa nechal strhnúť nenávisťou a musím niesť dôsledky. A každému, koho sa moje konanie v mladosti dotklo sa úprimne a od srdca aj dnes ospravedlňujem," tvrdí. 

Na jeho statusy upozornil portál Aktuality.sk. Jeho statusy v minulosti boli najmä o Rómoch. "Toto sú ľudia? To sú opice, ktoré treba strieľať všetkých. A som rasista," napísal napríklad podľa Aktualít v roku 2012 k príspevku televízie Joj. Svoj status zakončil vulgarizmom. 

Pred časom sa kandidatúry vzdali aj Renáta Knezović a Alexander Koreň (obaja Slovenská liga), z kandidátky ĽSNS zároveň odvolali Mareka Beláka.

Aktuálne sa o mandát poslanca v NR SR uchádza 2733 kandidátov. Počet kandidátov sa do volieb môže ešte zmeniť.

Kandidáti sa môžu vzdať kandidatúry alebo môžu byť odvolaní najneskôr 48 hodín pred začatím sa volieb. Odstupovať teda môžu do 27. februára do 7.00 h.

Okrem jednotlivých kandidátov môže strana do 27. februára vziať späť aj celú svoju kandidátnu listinu. Vo voľbách kandiduje 25 politických subjektov, z toho 24 strán a hnutí a jedna koalícia.

Parlamentné voľby sa budú konať 29. februára, stáť budú viac ako 12,6 milióna eur. Na Slovensku sú viac ako štyri milióny oprávnených voličov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.