07.02.2020, 20:07

Najnovší prieskum ukazuje výrazný nárast OĽaNO. Z Matoviča je líder opozície

Výraznejší pokles zaznamenala koalícia PS/Spolu.

Najnovší prieskum ukazuje výrazný nárast OĽaNO. Z Matoviča je líder opozície
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Opozícia má nového lídra. Je ním Igor Matovič a jeho hnutie Obyčajných ľudí. Ukázal to tak prieskum, ktorý pre televíziu TA3 vypracovala agentúra AKO.

Najsilnejšou stranou zostáva s podporou 17,3 percenta respondentov vládny Smer. Matovičovo hnutie si však od posledného prieskumu tejto agentúry, ktorý bol vypracovaný koncom januára, polepšilo o viac ako päť percentuálnych bodov.

Silný Matovič

Aktuálny prieskum matovičovcom nameral podporu 13,5 percenta voličov, čo z neho robí druhú najsilnejšiu stranu na Slovensku. Ako tretia skončila Kotlebova ĽSNS, tej by svoj hlas odovzdalo 11,8 percenta respondentov.

Stranu exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí by volilo 9,5 percenta oslovených. Výraznejší pokles zaznamenala koalícia PS/Spolu.

Tej agentúra AKO v januári namerala podporu 10,2 percenta. V aktuálnom prieskume to je už len 8,7 percenta.

Most a Dobrá voľba mimo parlament

Do parlamentu by sa dostalo aj hnutie Sme rodina, ktoré by volilo 6,4 percenta oslovených. SaS by získala 5,8 percenta hlasov. Nad päťpercentnú hranicu by sa dostali aj KDH (5,3 percenta) a SNS, ktorá je však so ziskom 5,1 percenta hlasov na hranici zvoliteľnosti.

Pod ňou by už zostala najmenšia vládna strana Most-Híd. Tomu by svoj hlas odovzdalo 4,5 percenta voličov. Dobrá voľba by zas získala 4,1 percenta hlasov. Poslednou stranou, ktorá by získala viac ako tri percentá, je MKS – 3,2 percenta.

Stranu Vlasť by volilo 2,2 percenta oslovených respondentov.

Vláda opozície

Z pohľadu zostavovania možnej vlády by dnešná demokratická opozícia vedela získať veľmi tesnú väčšinu. OĽaNO (24), Za ľudí (17), PS/Spolu (16), SaS (10) a KDH (10) by mali dokopy 77 mandátov. Ak by sa im podarilo získať aj Borisa Kollára, mali by o ďalších 12 poslancov viac.

Vládny Smer by mal 31 poslancov, Kotlebovci 21 a SNS 9.

Agentúra AKO dáta získavala počas uplynulého týždňa a zloženie respondentov predstavuje reprezentatívnu vzorku populácie. Rozhodnutých ísť voliť bolo 65,2 percenta voličov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.