12.02.2020, 00:00

Podnikatelia nalievajú do kampane milióny

Až polovica nákladov na prezentáciu podľa Transparency International Slovensko bude z pôžičiek od podnikateľov.

Podnikatelia nalievajú do kampane milióny
Zdroj: HN/Peter Mayer

Do parlamentných volieb ostáva 17 dní a už teraz sa ukazuje, že môžu byť najdrahšie v histórii. Potvrdzujú to dáta mimovládky Transparency International Slovensko, ktorá sleduje pohyby na transparentných účtoch.

Práve cez ne musia politické strany zo zákona financovať kampaň. A čo ukazujú čísla? Kým v roku 2016 strany, ktoré sa dostali do parlmentu, minuli na kampaň dovedna 12 miliónov eur, a všetky dohromady vyše 17 miliónov, Transparency odhaduje, že teraz to bude viac.

Významný podiel pritom majú pôžičky od súkromníkov. Kým zabehnuté subjekty sa môžu spoliehať na príspevky od štátu, nové strany si ich musia zháňať samy.

Tlačenica pred bránami

„V týchto voľbách sa možno viac ako v minulosti deje obmena na politickej scéne. O miestenky v parlamente je bitka, môže tam skončiť až 11 strán, čo nikdy nebolo,“ povedal pre HN Ľuboš Kostelanský z Transparency International Slovensko.

PODPORUJEME DEMOKRACIU

A preto všetkým dávame 90% zľavu na mesačný prístup k objektívnym a nestranným informáciám.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.