12.02.2020, 11:43 Aktualizované dňa 12.02.2020 o 12:50

Ficov odkaz Čaputovej: Pani excelencia zo skládky pezinskej nech sa rozhodne, čo urobí

Podľa šéfa Smeru je definitívne zavedenie 13. dôchodku a zdvojnásobenie prídavku na dieťa na prezidentke.

Ficov odkaz Čaputovej: Pani excelencia zo skládky pezinskej nech sa rozhodne, čo urobí
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Mimoriadna schôdza parlamentu sa bude konať a to zrejme v pondelok alebo v utorok budúci týždeň. Oznámil to predseda Smeru Robert Fico, ktorý zároveň informoval, že na jej zvolanie už majú vyzbieraných viac ako 40 podpisov.

Podporu pre jej zvolanie okrem Smeru už avizovali SNS a ĽSNS.

Na schôdzi sa majú schvaľovať dve opatrenia presadzované Smerom - 13. dôchodok a zdvojnásobenie prídavku na dieťa. Tieto opatrenia dnes schválila vláda.

​Dôchodky majú stáť v roku 2020 pri odrátaní vianočného príspevku 350 miliónov eur, čo podľa Fica štát "bez problémov zvládne."

Podľa šéfa Smeru je definitívne zavedenie 13. dôchodku a zdvojnásobenie prídavku na dieťa na prezidentke Zuzane Čaputovej. "No a pani excelencia zo skládky pezinskej nech sa rozhodne, čo urobí. Nech povie, že to nechce. Nech povie, aký je dôvod, že nepodpíše," vyhlásil.

Fico požiadal predsedu parlamentu Andreja Danka, aby urýchlene schôdzu zvolal, a to pre prípad, že by prezidentka opatrenia vetovala, nech môžu poslanci jej prípadné veto do volieb prelomiť.

Prezident môže vrátiť parlamentu zákon s pripomienkami do 15 dní od doručenia schváleného zákona. Čiže ak poslanci opatrenia budúci týždeň schvália, prezidentka o ich prípadnom vetovaní môže rozhodnúť až po termíne volieb, ktoré sa budú konať 29. februára.

​Ak sa po voľbách dostane k moci súčasná opozícia, môžu byť podľa Fica zrušením sociálnych opatrení ohrozené sociálne a ľudské práva. Šéf Smeru tak reagoval na kritiku, že náhle schvaľovanie opatrení na mimoriadnej schôdzi je súčasťou predvolebnej kampane. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.