13.02.2020, 09:25 Aktualizované dňa 13.02.2020 o 16:48

Kamenický sa na HNClube vyjadril k opatreniam za 800 miliónov. Nájsť zdroje musí nová vláda, tvrdí

  • Predvolebného HNClubu, diskusného fóra Hospodárskych novín sa zúčastnili zástupcovia demokratických politických strán, ktoré majú šancu sa dostať do parlamentu.
  • Hlavné diskusné témy boli tri: Verejné financie a daňová politika, podnikateľské prostredie a talenty a zahraničná politika.

Vyrovnaný rozpočet. Jedna z priorít súčasnej vlády a podľa ekonómov žiadaný stav v období, keď sa ekonomike darí. Slovensko sa k nemu v minulosti niekoľkokrát priblížilo. Napriek tomu sa ho však dodnes nepodarilo dosiahnuť.

Štátna kasa tak každý rok končí v mínuse. Vyrovnaný rozpočet pritom viacero politikov označuje za zbytočnú mantru a čoraz viac tlačí do popredia rôzne sociálne opatrenia. To vidno aj na predvolebých programoch strán.

Tesne pred voľbami diskusiu okorenil balík za vyše 800 miliónov eur, ktorý mimoriadne schválila vláda. O tom, ako sa s hospodárením a nečakanými novými výdavkami vyrovná nová garnitúra, hovorili na štvrtkovom HNClube aj zástupcovia strán, ktoré majú podľa prieskumov šancu dostať sa do parlamentu.

Výdavky treba zredukovať

„Keby som bol na mieste pána ministra a nebol schopný skutočne ustrážiť verejné financie, podal by som demisiu,“ vyhlásil na margo hospodárenia štátu Tomáš Meravý zo strany Za ľudí. Upozornil, že z novoprijatého balíčka hrozia hospodárske škody a prehĺbenie zadlženia štátu, preto očakáva, že prezidentka Zuzana Čaputová zohľadní, že bol pri jeho schvaľovaní porušený zákon.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 71% na dočítanie.

PODPORUJEME DEMOKRACIU

A preto všetkým dávame 90% zľavu na mesačný prístup k objektívnym a nestranným informáciám.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.