14.02.2020, 11:57 Aktualizované dňa 14.02.2020 o 12:28

Posledný prieskum: Matovič už prekročil 15 percent, je tesne za Smerom

  • Matovičovci získali oproti poslednému meraniu AKO taktiež z februára o dva percentuálne body viac.
  • Do parlamentu by sa dostalo deväť strán.
  • Ide o posledný prieskum pred začatím prieskumového moratória.
Posledný prieskum: Matovič už prekročil 15 percent, je tesne za Smerom
Zdroj: TASR

Ak by sa parlamentné voľby konali v polovici februára 2020 - teda dva a pol týždňa pred ich riadnym termínom - vyhral by ich Smer. No na stranu Roberta Fica sa výrazne dotiahlo hnutie OĽaNO. Do parlamentu by sa dostalo deväť strán.

Vyplýva to z najnovšieho merania agentúry AKO, ktoré je posledným pred začatím prieskumového moratória. To plynie od zajtra. 

Potvrdený rast OĽaNO

Kým Smeru agentúra AKO namerala 16,9 percenta, OĽaNO 15,5. Matovičovci získali oproti poslednému meraniu AKO taktiež z februára o dva percentuálne body viac. Potvrdzuje sa tak rastový trend obyčajných ľudí, keď im ešte v januári agentúra AKO namerala 8,4 percenta. 

Dosvedčujú ho aj dáta agentúry Focus, ktorej včera zverejnený prieskum nameral matovičovcom rast 4,3 percentuálneho bodu.

Kotlebovci na treťom mieste stratili oproti poslednému prieskumu AKO 1,5 percentuálneho bodu, no stále sa držia nad 10 percentami. Zvyšok strán už na túto métu nedosiahlo.

V ohrození sú viacerí

Tesne by do parlamentu prešli KDH a SNS, ktoré je však presne na prahu zvoliteľnosti. Kým Za ľudí a Sme rodina sú v bezpečí, v zóne ohrozenia sú SaS a PS/Spolu, ktorých spodný interval spoľahlivosti sa nachádza pod kľúčovým míľnikom. Ten je v prípade PS/Spolu na úrovni siedmich percent, keďže ide o volebnú koalíciu.

Agentúra prieskum vykonala od 11. do 13. februára na vzorke 1000 respondentov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.