21.02.2020, 00:00

Výzva pre novú vládu: nemíňať nad pomeryy

Kabinet, ktorý vzíde z nadchádzajúcich volieb, zdedí verejné financie s problémami. Opatrenia, na ktoré chýba finančné krytie, zásahy do dôchodkového systému, ktoré budú zaťažkávajúcou skúškou v budúcnosti. A chýbajúce výdavkové limity, ktoré by mali „zošnurovať“ to, koľko môže štát utrácať.

Výzva pre novú vládu: nemíňať nad pomeryy
Zdroj: TASR/Martin Baumann

1. Upratovanie v rozpočte
Na semafore Rady pre rozpočtovú zodpovednosť svieti červená. Odchádzajúca vláda si naplánovala, že štát bude hospodáriť tak, aby dosiahol schodok nižší ako pol percenta. Rozdiel medzi plánom a realitou je však dnes zruba 1,3 miliardy eur, predpokladá rada. Nový kabinet sa tak ocitne v ťažkej pozícii – bude musieť hľadať spôsoby, ako ušetriť, prípadne zvýšiť príjmy.


Navyše, rozpočet zdedí s najväčším počtom nášľapných mín od roku 2012. Pri veľkom množstve opatrení totiž chýba finančné krytie, upozornili analytici centrálnej banky. Napríklad Soci

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

PODPORUJEME DEMOKRACIU

A preto všetkým dávame 90% zľavu na mesačný prístup k objektívnym a nestranným informáciám.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.