24.02.2020, 18:51

Previerky sudcov znova na stole. V hre je zmena Ústavy

Lídri sú presvedčení, že súdna moc musí byť nezávislá od politiky, ale je potrebné ju kontrolovať.

Previerky sudcov znova na stole. V hre je zmena Ústavy
Zdroj: TASR

Je to už viac ako päť rokov, odkedy koaličný Smer aj za pomoci vtedajšej opozície zmenil Ústavu a vložil do nej povinnosť pre sudcov absolvovať bezpečnostné previerky. Zo zámeru očistiť justíciu však nič nebolo. Novela totiž skončila na Ústavnom súde, pričom ten v januári 2019 po viac ako štyroch rokoch rozhodol, že tieto previerky sú protiústavné.

​Bol to prelomový verdikt, keďže košická inštitúcia označila ústavný zákon za protiústavný. V novom volebnom období sa téma vzhľadom na súčasný zlý stav súdnictva po kauze Kočnerovej Threemy vráti na stôl. O potrebe previerok sa hovorilo aj na veľkej predvolebnej debate Hospodárskych novín a Rádia Expres.

Treba prelomiť verdikt

O čo vlastne išlo? Zámerom autorov pôvodného návrhu z roku 2014 bolo, aby sa všetci súčasní sudcovia aj kandidáti na tieto posty museli podrobiť previerkam. Tie mal vykonávať Národný bezpečnostný úrad. Sudcovia by tak čelili otázkam, či sa poznajú s mafiánmi, či užívajú drogy alebo či majú nejakú pôžičku alebo finančné záväzky.

Na tom, že je potrebné nejakou cestou previerky sudcov zaviesť, sa zhodli na diskusii viacerí lídri. „V demokratickej opozícii sa v 90 percentách zhodujeme. Ľudia, pokoj, dokážeme byť zodpovední a očistiť štát, ale niekde by sme potrebovali až ústavné zmeny. Napríklad pri bezpečnostných previerkach sudcov a prokurátorov. Treba ísť všade natvrdo a spraviť čistky od ľudí, ktorí slúžili mafii,“ vyhlásil šéf OĽaNO Igor Matovič.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 57% na dočítanie.

PODPORUJEME DEMOKRACIU

A preto všetkým dávame 90% zľavu na mesačný prístup k objektívnym a nestranným informáciám.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.