TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Fico: Niektorým poslancom sa nepáči, ak rodinné prídavky majú dostať aj rómske deti

25.02.2020, 12:54
Autor:
TASRTASR
Pri zvýšení prídavku na dieťa je Smer ochotný rokovať o možných úpravách.

Už v utorok večer môže byť schválené zavedenie 13. dôchodku na Slovensku. Avizoval to predseda strany Smer Robert Fico.

Plénum rokuje o novele v skrátenom režime a doobeda posunulo novelu o zavedení 13. dôchodku do druhého čítania. Fico chce ešte s vládou rokovať o možnej podobe zvýšenia prídavku na dieťa.

"Dôchodcovia, vdovy, vdovci, či predčasní dôchodcovia dostanú v decembrovom výplatnom termíne priemerný dôchodok, ktorý im patrí. Chcem poďakovať nielen tej časti opozície, ktorá podporila návrh v skrátenom konaní, ale aj v prvom čítaní," vyhlásil v utorok Fico.

Predseda Smeru opätovne kritizoval stranu Most-Híd, ktorej poslanci sa nezúčastňujú na hlasovaní.

"Večer tento zákon prejde ústavnou väčšinou. Ako sa máme pozerať potom na poloblázna z Trnavy, alebo poslancov Mosta-Híd. Pri Bélovi Bugárovi, Igorovi Matovičovi môžeme farizejstvo pripísať pri každej jednej príležitosti. Klobúk dolu pri tej časti opozície, ktorá tento dôležitý návrh podporila," uviedol Fico.

Pri zvýšení prídavku na dieťa je Smer ochotný rokovať o možných úpravách. Fico chce o možnostiach rokovať s premiérom Petrom Pellegrinim. Návrh chce konzultovať s odborníkmi z ministerstva práce či financií.

"Počúvame teraz výhrady od niektorých kolegov poslancov, že sa im nepáči, ak rodinné prídavky majú dostať napríklad aj rómske deti. Ja toto teraz nebudem komentovať. Keďže ide o vládny návrh zákona, ja budem musieť hovoriť s premiérom na tému, či sú pripravení legislatívci nám pomôcť v tom, ako pretaviť to stopercentné zvýšenie prídavku do zvýšenia, že či pôjdeme hotovosťou, alebo reálne to stopercentné zvýšenie bude vyzerať inak, napríklad pôjde cez dane, čo by znamenalo, že hlavne budú môcť profitovať ľudia, ktorí pracujú," dodal Fico s tým, že na zmeny bude potrebné získať aj podporu v parlamente.

"Musíme najskôr ísť cez skrátené legislatívne konanie," podotkol Fico. Podľa jeho slov sa chce ale zaoberať formou, ako tento zvýšený prídavok majú rodičia dostať. Či ho dostanú zvýšený v hotovosti, alebo si ho budú môcť napríklad odpočítať z daní.

"Kto nepracuje, nech neje. Kto si chce nájsť prácu v tejto krajine, tak si ju nájde bez akýchkoľvek ťažkostí. Nemôžu mať ľudia len práva, ale aj povinnosti. Prečo by sme nerozmýšľali tak, ako napríklad pri rodičovskom príspevku," dodal Fico.

01 - Modified: 2023-06-04 14:31:35 - Feat.: - Title: Fico sa pustil do Ódora, považuje ho za bezmocného. Je tam „len tri dni aj s cestou“, reaguje Sulík 02 - Modified: 2023-06-04 12:09:34 - Feat.: - Title: Najnovší prieskum: Ficov Smer je stále pred Pellegriniho Hlasom, Republika má už takmer 10 percent 03 - Modified: 2023-06-04 11:00:10 - Feat.: - Title: Smer nepodpíše programové vyhlásenie vlády, ktoré by obsahovalo vystúpenie z Únie a NATO 04 - Modified: 2023-06-04 09:32:43 - Feat.: - Title: Ficov Smer kritizuje mediálnu kampaň, ktorú má na Slovensku organizovať NATO 05 - Modified: 2023-05-31 14:20:02 - Feat.: - Title: Úrad vlády odmieta útoky na štátnych zamestnancov a konšpirácie šírené Smerom
menuLevel = 1, menuRoute = parlamentne-volby-2020, menuAlias = parlamentne-volby-2020, menuRouteLevel0 = parlamentne-volby-2020, homepage = false
04. jún 2023 23:40