26.02.2020, 00:00

Plán OĽaNO: Trest za faktúry po termíne aj škôlky zdarma

Z politického outsidera sa stáva možný víťaz nadchádzajúcich parlamentných volieb. Ukazujú to stávkové kancelárie. HN sa pozreli, s akými ekonomickými opatreniami sa hnutie OĽaNO uchádza o priazeň voličov.

Plán OĽaNO: Trest za faktúry po termíne aj škôlky zdarma
Zdroj: TASR

Trest za bezdôvodné nezaplatenie faktúry
Firma nezaplatí svojmu biznis partnerovi faktúru načas. Na Slovensku je to bežná situácia. Spolu s Rumunskom sa dokonca pravidelne umiestňujeme na chvoste Európy v podiele meškajúcich platieb. Až 23 percent peňazí u nás odchádza po splatnosti faktúry, ukazuje posledný prieskum spoločnosti EOS KSI z roku 2018.

​ Strana OĽaNO ide do volieb s programom, v ktorom sľubuje, že potrestá firmy, ktoré bezdôvodne nezaplatia faktúry včas. S tým, že ak budú meškať viac ako 60 dní, odkedy si faktúru zaevidovali do účtovníctva, bude sa to považovať za uznanie dlhu. Svojvoľné nezaplatenie faktúry by sa malo podľa nich stať trestným činom. „Každú faktúru treba zaplatiť v lehote jej splatnosti. Ak sa tak nestane, už súčasná právna úprava poskytuje veriteľovi dostatočné záruky na ochranu,“ povedal právnik Matej Slezák. Firma sa však musí obrátiť na súd. Ten môže vydať príkaz, aby podnikateľ faktúru zaplatil do desiatich dní od doručenia upomienky. „Rovnako treba podotknúť, že súdne vymáhanie pohľadávok sankcionuje dlžníka za neskorú úhradu. Ak nezaplatí istinu v zmysle vystavenej faktúry, bude platiť ešte viac, a to o úroky z omeškania a paušálnu náhradu nákladov vo výške 40 eur za každú jednu p

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

PODPORUJEME DEMOKRACIU

A preto všetkým dávame 90% zľavu na mesačný prístup k objektívnym a nestranným informáciám.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.