01.03.2020, 11:21

Facka Beblavému. Po 18 rokoch je bez funkcie

PS/Spolu tvrdili, že idú vymeniť starých politikov, ale Miroslav Beblavý čelil kritike, že on je vlastne v politike tiež pridlho.

Facka Beblavému. Po 18 rokoch je bez funkcie
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Vo voľbách jeho strany zažili zlé výsledky, ale on sa napokon v parlamente nestratil. Aktuálne voľby však pre Miroslava Beblavého znamenali politickú lekciu. Prečo sa to stalo?

​Ešte na jeseň Igora Matoviča Beblavý nemusel. Kritizoval ho, nepovažoval za správne, keď sa vysmieval z paktu o neútočení zvyšných opozičných strán. Beblavý sa držal bokom aj vtedy, keď Matovič poukazoval na daňový a pozemkový škandál Andreja Kisku a hovoril "padni komu padni". Keď tesne pred voľbami všetci rozoberali videá, na ktorých sám Kiska hovorí o odškodnení pre bieleho koňa v pozemkovom škandále, Beblavý reagoval, že video ešte nevidel. Vo volebný deň si Beblavý s koalíciou PS/Spolu trúfal na dvojciferný výsledok. Napínal svaly, keď iní s pokorou čakali na mandát od voličov.

PS/Spolu tvrdili, že idú vymeniť starých politikov, ale Beblavý sám čelil kritike, že on je vlastne v politike tiež pridlho. V politike začal ako 25-ročný na ministerstve práce. Pôsobil ako štátny tajomník, nominant za SDKÚ, pod ministrami Ľudovítom Kaníkom a Ivetou Radičovou. V rokoch 2002 až 2006 bol na ministerstve práce štátnym tajomníkom. V roku 2009 vstúpil do SDKÚ.

O tri roky za SDKÚ kandidoval do parlamentu. Po prevalení kauzy Gorila, ktorá pomenovala korupčné praktiky Dzurindovej vlády, v roku 2014 stranu opustil, v parlamente zostal. Následne v roku 2016 kandidoval do parlamentu za stranu Sieť. Šéf Siete Radoslav Procházka pred voľbami pripustil spoluprácu so Smerom, po čom sa strana ledva dostala do parlamentu. Beblavý ju opustil po tom, čo zložil poslanecký sľub. Do roku 2020 pôsobil v parlamente ako nezávislý poslanec.

Vytvoril stranu Spolu, ktorá išla do koalície s PS. Keďže strana sa nedostala cez 7-percentnú hranicu a dosiahla výsledok 6,96 percenta, do parlamentu sa nedostala, aj keď Beblavý a aj líder PS Michal Truban ešte po 23.00 hodine po zverejnení exit pollu, v ktorom mala strana očakávaných 9,7 percenta, hovorili o spokojnosti a pozitívnej spolupráci. Chcú pokračovať aj po neúspechu. Otázka je, ako sa z toho poučia.

Za všetko hovorí výrok Matoviča počas volebnej noci na adresu Trubana a Beblavého: "Tí, čo vylučovali, sú vylúčení, ale vylúčili sa sami."

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.