02.03.2020, 00:00

Mína koalície: konzervatívci OĽaNO

Konzervatívne hodnoty víťazov parlamentných volieb by mohli spôsobiť nezhody v budúcej vládnej koalícii. Dôležitý je postoj Igora Matoviča.

Mína koalície: konzervatívci OĽaNO
Zdroj: TASR

Slovenskí voliči chceli v týchto voľbách zmenu. A aj ju dostali. Hnutie OĽaNO prevalcovalo stranu Smer vládnucu 12 rokov a v parlamente obsadia 53 kresiel. No mnohí voliči netušia, že až 25 z nich patrí do Kresťanskej únie – akéhosi konzervatívneho krídla, ktoré je súčasťou Obyčajných. Jej členovia sa už v minulosti prezentovali napríklad tým, že odmietajú registrované partnerstvá či nelegálnych migrantov a chceli by sprísniť interrupcie.


Ťažká skúška
A práve to môže byť zaťažkávacou skúškou novej vlády. Štyri potenciálne koaličné strany síce dokážu nájsť plnohodnotný prienik v podpore rodiny a justície. No v citlivejších konzervatívnych otázkach, ako sú Istanbulský dohovor, LGBT, migrácia či interrupcie, sa ich názory rozchádzajú. Oslovení členovia Kresťanskej únie, ktorí sa prebojovali do parlamentu, však tvrdia, že nechcú citlivými témami rozdeľovať.

„Ak by sme ich otvorili, nemuselo by dôjsť k zhode s ostatnými stranami, čo by Smer a kotlebovci vy

PODPORUJEME DEMOKRACIU

A preto všetkým dávame 90% zľavu na mesačný prístup k objektívnym a nestranným informáciám.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.