Líderka strany Demokrati Andrea Letanovská. FOTO: HN/Pavol Funtál
StoryEditor

Letanovská: Heger nebol premiérom chaosu, trpel súperením Matoviča so Sulíkom

02.08.2023, 15:05
Autor:
TASRTASR

Politicky by bolo podľa líderky Demokratov pre Hegera možno výhodnejšie obetovať niektorú z reforiem a skôr sa politicky vyhraniť.

Bývalý predseda vlády Eduard Heger bol premiérom, ktorý musel pôsobiť v chaose, ale nebol premiérom chaosu. Naopak, urobil veľa pre udržanie stability a pomohol presadiť dôležité reformy, ktoré v budúcnosti Slovensku pomôžu.

V TASR TV to povedala volebná líderka mimoparlamentnej strany Demokrati Andrea Letanovská.

Vlády Hegera boli podľa nej pod tlakom dvoch veľkých globálnych kríz, covidovej a následne ďalšej, spojenej s vojnovým konfliktom na Ukrajine. Vládna koalícia okrem toho trpela v dôsledku neustáleho súperenia predsedov SaS a OĽANO, Richarda Sulíka a Igora Matoviča.

image

Demokrati sú pripravení iniciovať mimoriadnu schôdzu v parlamente k pediatrom

"Na to, aké to bolo nestabilné a akých tam mal dvoch aktérov, ďalších už nejdem ani spomínať, na to Eduard Heger ukázal, že je schopný stabilitu udržať. Dal bokom svoje ego a to, čo ho to stálo osobne," tvrdí Letanovská.

Pozitívne hodnotí plán obnovy

Politicky by bolo podľa nej pre Hegera možno výhodnejšie obetovať niektorú z reforiem a skôr sa politicky vyhraniť. Podporil však viaceré politiky, ktoré sú podľa Letanovskej pre Slovensko dlhodobo dôležité.

"Ako občan musím oceniť naše ukotvenie a jednoznačné smerovanie na Západ. Ako jednoznačne sme sa postavili k vojne na Ukrajine. Boli sme na správnej strane dejín," uviedla Letanovská.

Za dôležité považuje aj to, že sa včas podarilo koncipovať funkčný a v Európe dobre hodnotený plán obnovy, ktorý Slovensku umožní čerpať masívnu ekonomickú pomoc.

image

Jaroslav Naď pre HN: Matovič v predvolebnej kampani klame a Cigániková všade vyvoláva konflikty

"Vždy sa to dá napísať aj lepšie a aj plán obnovy sa v niektorých detailoch dal napísať lepšie, ale boli tam míľniky a bol na to limitovaný čas," upozornila. S alokovanými peniazmi sa podľa nej dá ďalej pracovať.

Skutočnosť, že Demokratov povedie do volieb dvojčlenný tím v podobe volebnej líderky a predsedu strany, nepovažuje Letanovská za problém.

"Demokrati stavajú na mojom príbehu"

"Vytvorili sme silný tandem, ktorý má dvakrát toľko sily ako jeden líder. Aj politika je o príbehoch. A sám Eduard Heger prišiel s tým, aby sme príbeh Demokratov postavili na úspešnom príbehu lekárky, ktorá 30 rokov slúži pacientom," povedala Letanovská, ktorá mimo politiky pôsobí ako primárka v Národnom onkologickom ústave.

Aj z tohto dôvodu politicky podporuje zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady, ktorá by riešila problém s výpoveďami lekárov z detských ambulantných pohotovostí. Dlhodobé reformné riešenia môže podľa Letanovskej priniesť až nová vláda, parlament v súčinnosti s vládou odborníkov by však mohol aspoň stabilizovať situáciu.

"Ak rádovo v dňoch a týždňoch nespravíme nič, príde jeseň, deti sa vrátia do škôl a zvýši sa ich chorobnosť, vypukne chrípková sezóna a keď tretina detí nenájde v ambulancii svojho pediatra, potom ešte len vypukne katastrofa nie iba na detských pohotovostiach, ale aj v nemocniciach," upozornila Letanovská.

01 - Modified: 2023-09-27 15:21:00 - Feat.: - Title: Trendy naznačujú Pellegriniho „zamrznutie“. Nerozhodnutí zamiešajú karty, ťažiť z toho môžu Demokrati 02 - Modified: 2023-09-26 09:55:46 - Feat.: - Title: To Sulík by mal uvažovať o odstúpení, my môžeme byť skokani volieb, hovorí pre HN Hirman z Demokratov 03 - Modified: 2023-09-23 15:11:51 - Feat.: - Title: Demokrati predstavili kľúčové priority pomoci životnému prostrediu 04 - Modified: 2023-09-21 09:16:21 - Feat.: - Title: Demokrati vyzvali SaS, KDH a progresívcov, aby vylúčili Hlas z povolebnej spolupráce 05 - Modified: 2023-09-16 11:39:00 - Feat.: - Title: Sme rodina podporí mimoriadnu schôdzu k hraniciam, strana PS či Demokrati nie
menuLevel = 1, menuRoute = parlamentne-volby-2023, menuAlias = parlamentne-volby-2023, menuRouteLevel0 = parlamentne-volby-2023, homepage = false
29. september 2023 21:54