Šéf Smeru Robert Fico. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Sú posadnutí mojou osobou, chcú ma poraziť, hoci nie som vo vláde, tvrdí Fico

26.08.2023, 07:24
Autor:
TASRTASR

Šéf Smeru povedal, že ani v bezpečnostnej oblasti neplánuje pomstu, aj keď si myslí, že členovia jeho strany boli vystavení nekorektnému zaobchádzaniu.

Na Slovensku existujú politici natoľko posadnutí osobou Roberta Fica, že ho potrebujú vo voľbách porážať, aj keď jeho strana nie je vo vláde a celé volebné obdobie bola v opozícii. Predseda Smeru to povedal v diskusii TASR TV.

"Rozprávať, že prvou úlohou vo voľbách v roku 2023 je poraziť Fica, je nelogické a trápne. Ja nie som vláda. Keby som vládol, bolo by to iné," vyhlásil.

Fico chce byť vo vláde

Pripomenul, že v tomto volebnom období vládli iné strany, a práve tie podľa Fica zanechávajú štát s rozvrátenými verejnými financiami, stagnujúcou ekonomikou a v politicky nestabilnom stave.

"Vyzerá to tak, že celý štát je dočasne poverený," povedal na margo zvyšujúceho sa počtu inštitúcií, ktorých vedenie je obsadené iba provizórne.

Nesúhlasí, že nadchádzajúce voľby sú o zachovaní demokracie, zahraničného smerovania Slovenska či zabráneniu "mafie" k návratu k moci.

Smer podľa Fica zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska nespochybňuje, rešpektuje demokratické práva ľudí. "A nepôjde ani o návrat mafie," doplnil.

Smer sa podľa neho chce po voľbách pokúsiť o účasť vo vláde. Ak sa to podarí, za svoju hlavnú úlohu si kladie naštartovanie ekonomiky tak, aby to nebolo na úkor dosiahnutého sociálneho štandardu občanov.

"Bude postupná konsolidácia na úrovni 0,5 percenta ročne," odpovedal na otázku, čo by jeho strana robila s rozpočtovým deficitom na úrovni siedmich percent hrubého domáceho produktu (HDP).

"Pokiaľ ide o plán obnovy a európske fondy, je potrebný krízový manažment a netreba sa báť ani PPP projektov. Nám zdochlo stavebníctvo, nič sa nestavia. Musíme sprístupniť hypotéky," povedal Fico.

Neplánuje pomstu

Tvrdí, že ani v bezpečnostnej oblasti neplánuje pomstu, aj keď si myslí, že členovia jeho strany boli vystavení nekorektnému zaobchádzaniu.

"Nech sa normálnym, slušným spôsobom vyšetruje. Tam, kde viete obvinenie doručiť poštou alebo inak, treba ho tak doručiť a nie vykopávať ráno o piatej dvere a teatrálne zatvárať ľudí," vyhlásil s tým, že bude potrebné otvárať aj kauzy súvisiace s týmto volebným obdobím.

Nechce zasahovať do trestnej zodpovednosti, chce však vyvodiť politickú zodpovednosť. "Niektorí ľudia musia odísť. Ja tu nehovorím o trestnom stíhaní, to je vecou orgánov činných v trestnom konaní," zdôraznil.

Fico zopakoval, že by sa po voľbách chcel orientovať na spoluprácu s Hlasom. O prípadných ďalších partneroch špekulovať nechcel, kým nebudú známe volebné výsledky. "Nevylučujme ani možnosť, že vláda bude zostavená iba z dvoch subjektov.

Vyzývam ľudí, aby išli voliť. Aby bolo možné zostaviť vládu tak, aby nebolo potrebné robiť nejaký zlepenec z piatich alebo šiestich subjektov," uzavrel predseda Smeru.

01 - Modified: 2023-09-02 11:08:25 - Feat.: - Title: Plán pre budúcnosť Progresívneho Slovenska ráta s troma novými nemocnicami i garanciou výživného 02 - Modified: 2023-09-02 09:31:58 - Feat.: - Title: Väčšina strán by chcela dotácie na energie aj po parlamentných voľbách 03 - Modified: 2023-09-01 18:30:53 - Feat.: - Title: Ficov Smer oslávil Deň Ústavy v Košiciach 04 - Modified: 2023-08-31 21:25:23 - Feat.: - Title: Hlas aj Demokrati sa kandidátom na prezidenta budú venovať až po voľbách 05 - Modified: 2023-08-31 05:59:33 - Feat.: - Title: Čaputová: Mesiac pred voľbami by mal byť politickou súťažou, nie vojnou
menuLevel = 1, menuRoute = parlamentne-volby-2023, menuAlias = parlamentne-volby-2023, menuRouteLevel0 = parlamentne-volby-2023, homepage = false
02. september 2023 13:08