Ivan Korčok počas tlačovej konferencie k budúcoročným prezidentských voľbám 30. augusta 2023 v Banskej Bystrici. FOTO: TASR/Ján Krošlák 
StoryEditor

PS oceňuje rozhodnutie Ivana Korčoka kandidovať za prezidenta, Milan Uhrík zastáva opačný názor

30.08.2023, 13:26
Autor:
TASRTASR

Strana SaS sa o podpore prezidentského kandidáta rozhodne až po parlamentných voľbách. Hnutie OĽANO a priatelia verí, že vo finále si demokraticky a protikorupčne cítiaci voliči budú môcť vybrať z viacerých dobrých kandidátov.

Politické strany Progresívne Slovensko, SaS, Demokrati aj OĽANO a priatelia ocenili rozhodnutie Ivana Korčoka kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách.

K jeho podpore sa, rovnako ako Modrí, Most-Híd, zatiaľ nevyjadrili. Líder Republiky Milan Uhrík, naopak, tvrdí, že Slovensko nepotrebuje druhú Zuzanu Čaputovú v nohaviciach. Smer-SD Korčoka odmieta. Hlas-SD mu pripisuje ako členovi posledných vlád zodpovednosť za stav Slovenska.

"Som rád, že sa Ivan Korčok rozhodol kandidovať. A je podľa môjho názoru aj správna cesta, že sa rozhodol ísť občianskou cestou a zbierať podpisy," uviedol predseda PS Michal Šimečka. Dodal, že viac sa k prezidentským voľbám strana bude vyjadrovať až po voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky.

Podľa strany Demokrati ide o prvého demokratického kandidáta

SaS sa o podpore prezidentského kandidáta rozhodne až po parlamentných voľbách." Je viac ako zrejmé, že Ivan Korčok je pre nás hodnotovo blízky kandidát," skonštatovala.

Demokrati vyzdvihli, že do zápasu o prezidentský úrad nastupuje podľa ich slov prvý demokratický kandidát. "Veríme, že takýchto osobností bude pribúdať a občania si budú môcť vybrať v kvalitnej a spravodlivej politickej súťaži založenej na demokratických princípoch," skonštatovala strana.

Hnutie OĽANO a priatelia verí, že vo finále si demokraticky a protikorupčne cítiaci voliči budú môcť vybrať z viacerých dobrých kandidátov.

"Od budúceho prezidenta či prezidentky očakávame najmä to, že nebude odtrhnutý od reality dennodenného života ľudí na celom Slovensku a bude zastupovať záujmy všetkých čestných ľudí, nielen svojich obľúbencov," uviedlo.

image

Ficom sa Korčok nemieni zaoberať, súperov má viacero. Sulík ani Kollár ho nateraz nepodporia

Smer považuje Korčoka za prezliekača kabátov

Pre stranu Modrí, Most-Híd je dôležité, aby post hlavy štátu zastávala osoba, ktorá vyznáva základné princípy demokratického právneho štátu.

"Osoba, ktorá našu krajinu bude zastupovať dôstojne v zahraničí a nespochybní súčasnú zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska," načrtli. Otázke o voľbe hlavy štátu sa plánujú venovať po parlamentných voľbách.

Smer-SD považuje Korčoka za typického prezliekača kabátov. "Smer-SSD hovorí veľmi jasne - ďakujeme, neprosíme. Hlavou štátu - Slovenskej republiky musí byť človek realizujúci suverénnu slovenskú zahraničnú politiku, bojujúci za mier a schopný odmietnuť cudzie záujmy poškodzujúce Slovensko. Pán Ivan Korčok nespĺňa ani jednu z týchto požiadaviek," vyhlásili v stanovisku.

Kandidáta skritizoval aj Hlas-SD

Hlas-SD tvrdí, že Korčok ako nominant SaS vo vládach Igora Matoviča a Eduarda Hegera nesie spoluzodpovednosť za katastrofálny stav Slovenska.

"Ambíciou Hlasu bude ponúknuť alebo podporiť kandidáta, ktorý bude na jednej strane garantom zotrvania Slovenska v Európskej únii a NATO, ale na druhej strane bude citlivo vnímať problémy každého jedného človeka a aktívne konať tak, aby sa jeho život zlepšoval," uvádza strana v stanovisku.

Podľa Uhríka treba v prezidentskom úrade človeka, ktorý sa za Slovensko odvážne postaví. "Čiže opak Korčoka," podotkol na sociálnej sieti.

Hlavu štátu volia občania Slovenskej republiky na päť rokov. Kandidátov na prezidenta navrhuje podľa Ústavy Slovenskej republiky najmenej 15 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky alebo občania na základe petície s 15-tisíc podpismi. Súčasnej prezidentke Zuzane Čaputovej uplynie mandát v roku 2024. O funkciu sa nebude opätovne uchádzať.

Dlhoročný diplomat a bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok chce ísť do prezidentských volieb ako občiansky kandidát. Záujem kandidovať a začiatok zberu podpisov už avizoval aj diplomat a exminister zahraničných vecí Ján Kubiš.

01 - Modified: 2023-08-30 07:13:11 - Feat.: 0 - Title: Ivan Korčok prelomil mlčanie. Oznámil, že bude kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách 02 - Modified: 2023-08-24 16:57:00 - Feat.: 1 - Title: Najväčšiu dôveryhodnosť má spomedzi politikov prezidentka, ukázal prieskum 03 - Modified: 2023-08-28 15:37:31 - Feat.: 1 - Title: Oznámi Korčok prezidentskú kandidatúru? Exminister zvolal tlačovú konferenciu 04 - Modified: 2023-06-25 06:06:43 - Feat.: 1 - Title: Rozhodnutie nekandidovať môže Čaputová v budúcnosti prehodnotiť, vraví Hrabko 05 - Modified: 2023-06-23 15:48:55 - Feat.: 0 - Title: Víkendové diskusie: Kto prevezme štafetu po prezidentke a aj o kandidátkach strán
01 - Modified: 2023-09-11 16:44:51 - Feat.: - Title: Skončia odporcovia Fica vo vláde so Smerom? Rozhodnú o tom dva faktory, hovorí v HNtelevízii politológ 02 - Modified: 2023-09-15 11:09:48 - Feat.: - Title: Usporené miliardy Slovákov: Hrozí opäť, že politici siahnu na peniaze 1,8 milióna našincov? 03 - Modified: 2023-09-11 16:37:41 - Feat.: - Title: Duch Fica bol prítomný aj v debate s prezidentkou 04 - Modified: 2023-09-07 20:59:02 - Feat.: - Title: Združenie miest a obcí Slovenska začalo podpisovať s politickými stranami memorandá o spolupráci 05 - Modified: 2023-09-08 10:00:00 - Feat.: - Title: Tento kvíz preverí, čo viete o našich politikoch. V ktorých stranách začínali Fico, Matovič či Tabák?
menuLevel = 1, menuRoute = parlamentne-volby-2023, menuAlias = parlamentne-volby-2023, menuRouteLevel0 = parlamentne-volby-2023, homepage = false
19. september 2023 23:46