09.07.2018, 00:00

Duplicitné vlastníctva vyrieši úrad

Prínosom novely katastrálneho zákona je nepochybne aj snaha o vytvorenie podmienok, v ktorých by nemali vznikať situácie vzniku duplicitného vlastníctva.

Čo úrad, to iný výklad zákona. Takéto skúsenosti s katastrálnymi odbormi okresných úradov majú viacerí právnici.

Od októbra by sa to však malo zmeniť k lepšiemu aj vďaka novele katastrálneho zákona. Na rôzne situácie upozorňuje advokát Ján Marônek z advokátskej kancelárie Marônek & Partners. A dáva aj návod, ako ich môžete riešiť.

Prínosom novely katastrálneho zákona je nepochybne aj snaha o vytvorenie podmienok, v ktorých by nemali vznikať situácie vzniku duplicitného vlastníctva.


1. prípad: Dvaja vlastníci na jednom pozemku

Aký je postup pri riešení sporov duplicitného vlastníctva? S kým by sa mal vlastník v takomto prípade spojiť?

Na jednom liste vlastníctva sú zapísané dve osoby a každá má podiel 1/1. Znamená to, že obaja by mali takto vlastniť celú nehnuteľnosť, pričom treba poznamenať, že v danom prípade išlo o navzájom cudzie osoby a ich práva k nehnuteľnosti boli zapísané v rôznom čase. V prípade duplicitného vlastníctva vytvára katastrálny zákon poistku, aby duplicitné vlastníctvo ani nevzniklo. Okresný úrad, katastrálny odbor odmietne vykonať zápis do listu vlastníctva, ak dostane verejnú listinu, na základe ktorej sa žiada zápis vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, pri ktorej je zapísaný už iný vlastník. To však neplatí, ak je katastru predložená verejná listina s účinkami súdneho rozhodnutia. Ako osobu vlastníka alebo inú osobu zapíše do katastra z verejnej listiny alebo inej listiny len vtedy, ak sa inou takou listinou nepreukáže, že vlastníkom alebo inou oprávnenou osobou je iná osoba. Väčším problémom je, ak sa k jednej nehnuteľnosti hlásia viacerí vlastníci.

Spor možno vyriešiť dvoma spôsobmi:
a) Dohodou. Je to najideálnejší spôsob riešenia konfliktov. Tento postup je na

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.