09.07.2018, 00:00

Duplicitné vlastníctva vyrieši úrad

Prínosom novely katastrálneho zákona je nepochybne aj snaha o vytvorenie podmienok, v ktorých by nemali vznikať situácie vzniku duplicitného vlastníctva.

Čo úrad, to iný výklad zákona. Takéto skúsenosti s katastrálnymi odbormi okresných úradov majú viacerí právnici.

Od októbra by sa to však malo zmeniť k lepšiemu aj vďaka novele katastrálneho zákona. Na rôzne situácie upozorňuje advokát Ján Marônek z advokátskej kancelárie Marônek & Partners. A dáva aj návod, ako ich môžete riešiť.

Prínosom novely katastrálneho zákona je nepochybne aj snaha o vytvorenie podmienok, v ktorých by nemali vznikať situácie vzniku duplicitného vlastníctva.


1. prípad: Dvaja vlastníci na jednom pozemku

Aký je postup pri riešení sporov duplicitného vlastníctva? S kým by sa mal vlastník v takomto prípade spojiť?

Na jednom liste vlastníctva sú zapísané dve osoby a každá má podiel 1/1. Znamená to, že obaja by mali takto vlastniť celú nehnuteľnosť, pričom treba poznamenať, že v danom prípade išlo o navzájom cudzie osoby a ich práva k nehnuteľnosti boli zapísané v rôznom čase. V prípade duplicitného vlastníctva vytvára katastrálny zákon poistku, aby duplicitné vlastníctvo ani nevzniklo. Okresný úrad, katastrálny odbor odmietne vykonať zápis do listu vlastníctva, ak dostane verejnú listinu, na základe ktorej sa žiada zápis vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, pri ktorej je zapísaný už iný vlastník. To však neplatí, ak je katastru predložená verejná listina s účinkami súdneho rozhodnutia. Ako osobu vlastníka alebo inú osobu zapíše do katastra z verejnej listiny alebo inej listiny len vtedy, ak sa inou takou listinou nepreukáže, že vlastníkom alebo inou oprávnenou osobou je iná osoba. Väčším problémom je, ak sa k jednej nehnuteľnosti hlásia viacerí vlastníci.

Spor možno vyriešiť dvoma spôsobmi:
a) Dohodou. Je to najideálnejší spôsob riešenia konfliktov. Tento postup je najrýchlejší a najlacnejší.
b) Prostredníctvom súdu. Súdne riešenie by malo byť ako posledná možnosť, ak nie je možná dohoda. Tento postup je oproti predošlému niekoľkonásobne pomalší a podstatne nákladnejší.

2. prípad: K vašej nehnuteľnosti sa hlási iný

Ako však postupovať, keď sa človek dozvie, že k jeho nehnuteľnosti sa hlási iná osoba?
Najrozumnejšie bude, ak sa spojíte s odborníkom, teda advokátskou kanceláriou, ktorá vie najlepšie zhodnotiť vzniknutú situáciu a navrhnúť riešenia. Konkrétny postup pri riešení sporov duplicitného vlastníctva pozostáva z viacerých krokov. Prvým je kontaktovať príslušný okresný úrad, katastrálny odbor (podľa katastrálneho územia, v ktorom sa nehnuteľnosť nachádza) a opýtať sa na vzniknutý problém. Ak kataster nevie „pomôcť“, je potrebné dohodnúť stretnutie s osobou, ktorá si uplatňuje nárok na nehnuteľnosť a vec dôkladne prediskutovať. Ak nie je možné osobné stretnutie, je vhodné pokúsiť sa dohodnúť s osobou telefonicky. Stretnutie alebo rozhovor môže do problematiky vniesť „viac svetla“, prípadne poukázať na omyl osoby, ktorá si nárokuje vlastníctvo.

Jediným riešením je súdna cesta
Ak dohodu nem

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.