StoryEditor

Duplicitné vlastníctva vyrieši úrad

09.07.2018, 00:00
Autor:
RUNNRUNNkokkok
Prínosom novely katastrálneho zákona je nepochybne aj snaha o vytvorenie podmienok, v ktorých by nemali vznikať situácie vzniku duplicitného vlastníctva.

Čo úrad, to iný výklad zákona. Takéto skúsenosti s katastrálnymi odbormi okresných úradov majú viacerí právnici.

Od októbra by sa to však malo zmeniť k lepšiemu aj vďaka novele katastrálneho zákona. Na rôzne situácie upozorňuje advokát Ján Marônek z advokátskej kancelárie Marônek & Partners. A dáva aj návod, ako ich môžete riešiť.

Prínosom novely katastrálneho zákona je nepochybne aj snaha o vytvorenie podmienok, v ktorých by nemali vznikať situácie vzniku duplicitného vlastníctva.


1. prípad: Dvaja vlastníci na jednom pozemku

Aký je postup pri riešení sporov duplicitného vlastníctva? S kým by sa mal vlastník v takomto prípade spojiť?

Na jednom liste vlastníctva sú zapísané dve osoby a každá má podiel 1/1. Znamená to, že obaja by mali takto vlastniť celú nehnuteľnosť, pričom treba poznamenať, že v danom prípade išlo o navzájom cudzie osoby a ich práva k nehnuteľnosti boli zapísané v rôznom čase. V prípade duplicitného vlastníctva vytvára katastrálny zákon poistku, aby duplicitné vlastníctvo ani nevzniklo. Okresný úrad, katastrálny odbor odmietne vykonať zápis do listu vlastníctva, ak dostane verejnú listinu, na základe ktorej sa žiada zápis vlastníckeho práva k nehnuteľnosti, pri ktorej je zapísaný už iný vlastník. To však neplatí, ak je katastru predložená verejná listina s účinkami súdneho rozhodnutia. Ako osobu vlastníka alebo inú osobu zapíše do katastra z verejnej listiny alebo inej listiny len vtedy, ak sa inou takou listinou nepreukáže, že vlastníkom alebo inou oprávnenou osobou je iná osoba. Väčším problémom je, ak sa k jednej nehnuteľnosti hlásia viacerí vlastníci.

Spor možno vyriešiť dvoma spôsobmi:
a) Dohodou. Je to najideálnejší spôsob riešenia konfliktov. Tento postup je najrýchlejší a najlacnejší.
b) Prostredníctvom súdu. Súdne riešenie by malo byť ako ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-01-24 22:01:34 - Feat.: - Title: Ako treba postupovať pri darovaní majetku? Vyhnite sa týmto nástrahám a chybám 02 - Modified: 2023-01-19 18:30:00 - Feat.: - Title: Dane 2023: Znížiť sa má administratívna záťaž malých podnikateľov, ale aj byrokracia 03 - Modified: 2022-12-29 09:26:49 - Feat.: - Title: Od budúceho roka čakajú motoristov výrazné zmeny. Nebude to však iba k lepšiemu 04 - Modified: 2022-11-22 23:00:00 - Feat.: - Title: Príspevky pre opatrovateľov či pôrodné asistentky. Koľko peňazí dostanete a odkedy budú platiť zmeny? 05 - Modified: 2022-11-18 14:31:12 - Feat.: - Title: Čo musí obsahovať zmluva o nájme, aby bola platná?
menuLevel = 2, menuRoute = prakticke-hn/poradenstvo, menuAlias = poradenstvo, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
30. január 2023 15:26