07.03.2019, 00:00

20 otázok a odpovedí: Kataster rozširuje služby pre majiteľov

20 otázok a odpovedí: Kataster rozširuje služby pre majiteľov

Vlastníci už môžu zadarmo aktivovať službu, ktorá bude signalizovať zmeny na ich majetku. Potrebujú na to občiansky s aktivovaným čipom a čítačku. Tu sú ďalšie novinky, na ktoré upozorňujú odborníci.

Odpovede z Úradu geodézie, kartografie a katastra
1. Novinky v e-službách
Najnovšie Úrad geodézie, kartografie a katastra informoval prostredníctvom nového portálu ESKN o elektronických službách, ktoré sprístupnili v rámci projektu Elektronické služby katastra nehnuteľností. Mohli by ste nám poskytnúť bližšie informácie?
Služby sú zatiaľ v overovacej prevádzke. Poskytujú informácie z katastra nehnuteľností o vlastníkoch, správcoch, nájomcoch a iných oprávnených osobách, o nehnuteľnostiach, o právach k nehnuteľnostiam a súpisoch.
-----------------------------------------------------------
2. Zmluva s družstvom
Môže sa vlastník z katastra dozvedieť, kto má s družstvom uzavretú nájomnú zmluvu na jeho pôdu a či sa dotyčnej osobe vyplácajú aj priame platby z Pôdohospodárskej platobnej agentúry?
Nájomné právo k pozemkom sa v katastri zapisuje len v prípade, ak trvá alebo má trvať najmenej päť rokov a zápis sa vykoná, len ak bude predložený návrh na zápis tohto nájomného práva. V katastri sa neevidujú všetky nájomné práva k pozemkom a ani neobsahuje nejakú ich osobitnú evidenciu. V súvislosti s priamymi platbami je potrebné obrátiť sa na Pôdohospodársku platobnú agentúru.
-----------------------------------------------------------
3. Sledovanie zmien
Chcem ako vlastník nehnuteľností aktivovať novú službu, a síce sledovanie zmien na mojich nehnuteľnostiach. Čo na potrebujem? Je služba spoplatnená?
Službu si môžete aktivovať s elektronickým občianskym preukazom s aktivovaným čipom a čítačkou. Prihlásite sa a vyplníte zverejnený formulár. V takom prípade služba spoplatnená nie je.
-----------------------------------------------------------
4. E-občiansky s čítačkou
Ak vlastním občiansky s aktivovaným čipom a mám aj čítačku, aké výhody mám oproti tým, ktorí nie sú takto vybavení?
Môžete uzatvárať zmluvy a podávať návrh na ich vklad do katastra elektronicky. Ušetríte, keďže v

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.