07.03.2019, 00:00

20 otázok a odpovedí: Kataster rozširuje služby pre majiteľov

20 otázok a odpovedí: Kataster rozširuje služby pre majiteľov

Vlastníci už môžu zadarmo aktivovať službu, ktorá bude signalizovať zmeny na ich majetku. Potrebujú na to občiansky s aktivovaným čipom a čítačku. Tu sú ďalšie novinky, na ktoré upozorňujú odborníci.

Odpovede z Úradu geodézie, kartografie a katastra
1. Novinky v e-službách
Najnovšie Úrad geodézie, kartografie a katastra informoval prostredníctvom nového portálu ESKN o elektronických službách, ktoré sprístupnili v rámci projektu Elektronické služby katastra nehnuteľností. Mohli by ste nám poskytnúť bližšie informácie?
Služby sú zatiaľ v overovacej prevádzke. Poskytujú informácie z katastra nehnuteľností o vlastníkoch, správcoch, nájomcoch a iných oprávnených osobách, o nehnuteľnostiach, o právach k nehnuteľnostiam a súpisoch.
-----------------------------------------------------------
2. Zmluva s družstvom
Môže sa vlastník z katastra dozvedieť, kto má s družstvom uzavretú nájomnú zmluvu na jeho pôdu a či sa dotyčnej osobe vyplácajú aj priame platby z Pôdohospodárskej platobnej agentúry?
Nájomné právo k pozemkom sa v katastri zapisuje len v prípade, ak trvá alebo má trvať najmenej päť rokov a zápis sa vykoná, len ak bude predložený návrh na zápis tohto nájomného práva. V katastri sa neevidujú všetky nájomné práva k pozemkom a ani neobsahuje nejakú ich osobitnú evidenciu. V súvislosti s priamymi platbami je potrebné obrátiť sa na Pôdohospodársku platobnú agentúru.
-----------------------------------------------------------
3. Sledovanie zmien
Chcem ako vlastník nehnuteľností aktivovať novú službu, a síce sledovanie zmien na mojich nehnuteľnostiach. Čo na potrebujem? Je služba spoplatnená?
Službu si môžete aktivovať s elektronickým občianskym preukazom s aktivovaným čipom a čítačkou. Prihlásite sa a vyplníte zverejnený formulár. V takom prípade služba spoplatnená nie je.
-----------------------------------------------------------
4. E-občiansky s čítačkou
Ak vlastním občiansky s aktivovaným čipom a mám aj čítačku, aké výhody mám oproti tým, ktorí nie sú takto vybavení?
Môžete uzatvárať zmluvy a podávať návrh na ich vklad do katastra elektronicky. Ušetríte, keďže v takom prípade sa správny poplatok znižuje o polovicu. Môžete využiť nielen spomínanú službu sledovanie zmien na mojich nehnuteľnostiach, ale môžete využívať všetky elektronické služby, na ktoré je potrebné prihlásenie preukazom s aktivovaným čipom. Občan bez preukazu s aktivovaným čipom a čítačkou na ne nemá prístup.
-----------------------------------------------------------
5. Orientačné ceny
Vie mi už kataster poskytnúť orientačné ceny, za ktoré sa pozemky v určitej lokalite predávajú?
Údaj o cene nie je verejne dostupná informácia. Poskytuje sa len vybraným subjektom výslovne definovaným v katastrálnom zákone, a to na požiadanie vlastníkovi a na účely plnenia úloh podľa osobitných predpisov aj štátnym orgánom. Teda Národnej banke Slovenska, súdu, prokuratúre, Policajnému zboru, notárovi, exekútorovi, daňovému úradu, správcovi podľa osobitného predpisu. Ale aj určeným znalcom z odboru stavebníctvo – odvetvie odhad hodnoty nehnuteľností, poľnohospodárstvo – odvetvie odhad poľnohospodárskej pôdy, lesníctvo – odvetvie odhad hodnoty lesov a tiež osobe, ktorá vyhotovuje cenové mapy.
-----------------------------------------------------------
6. Zistenie majiteľa
Mám záujem o kúpu pozemku alebo rodinného domu v určitej lokalite. Ako si môžem overiť vlastníka, rozlohu pozemku, prípadne aj parametre stavby?
V mapách katastra portálu ESKN, ktoré sú zamerané na zobrazovanie a int

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.