Väčšina ľudí venuje kĺbom len veľmi málo pozornosti a do doby, kým ich poslúchajú a naplno fungujú, sa o ne takmer vôbec nezaujímajú. Prvé príznaky, najmä bolesť, tiež spoľahlivo odignorujú, prípadne zaženú nejakými liekmi.
Kĺby sú ale z hľadiska funkčnosti celého pohybového aparátu tou najdôležitejšou časťou. Či už ide o jednoduché alebo zložené kĺby, bez žiadneho z nich by sme neboli schopní urobiť aj tak prirodzený pohyb, ako je napríklad pohyb myškou po obrazovke počítača. Bez správnej funkčnosti kĺbov horných končatín by ste si nemohli prečítať napríklad ani tento článok.
Ako fungujú kĺby a aké problémy a poruchy sú s nimi spojené
Z hľadiska anatómie predstavujú kĺby jeden z najviac dômyselných mechanizmov celej pohybovej sústavy. Kĺb ako taký sa skladá z kĺbového púzdra, kĺbovej chrupavky a prídavných kĺbových štruktúr.
Samotné kĺbové púzdro obklopuje styčnú plochu kostí, ktoré spája, pričom má dostatočnú vôľu a to práve z dôvodu čo najflexibilnejšieho fyziologického pohybu. V kĺbovom púzdre je niekoľko vrstiev, niektoré sú pevnejšie, iné pružnejšie.
V najviac namáhaných kĺboch sa nachádza aj väzivová chrupavka, ktorá je odolnejšia voči tlaku. Niektoré iné kĺby obsahujú aj prídavné štruktúry, najmä menisky, lemy, väzy, burzy a svaly. Tou najdôležitejšou zložkou pohyblivosti kĺbu je ale vyššie spomínané púzdro.
Čo sa týka problémov a porúch, ktoré kĺby postihujú, toto sú najčastejšie z nich:
- Artróza (Osteoartróza)
- Artritída, či už reumatická alebo chronická
- Dna
- Syndróm karpálneho tunela
- Bechterevova choroba
- Osteochondróza
- Chondropatia jabĺčka
- Výron do kolenného kĺbu
Absolútne najčastejším typickým a prvým sprievodným príznakom vyššie uvedených ochorení býva bolesť. Je to zároveň presne ten druh symptómu, ktorí ľudia najviac podceňujú. Pokiaľ by sa však starali o svoje kĺby už skôr a venovali im preventívne patričnú pozornosť, nemuselo by nič z toho nastať.
Čo pomáha na kĺby
Na preventívne zlepšenie stavu našich kĺbov môžeme našťastie spraviť pomerne veľa vecí. Ide jednak o elimináciu škodlivých faktorov, ale najmä o priamu podporu kĺbov prostredníctvom konkrétnych opatrení alebo činností.
Tu sú tie, ktoré pomáhajú najviac a najlepšie:
Plávanie a pohyb vo vode: Bezpečne najlepším druhom pohybu, pri ktorom prichádza k takmer nulovej tlakovej a ťahovej záťaži kĺbov, je pohyb vo vode. Či už ide o plávanie, chodenie vo vode alebo špeciálny akvaerobik, využiť by ste mali každú jednu príležitosť, ide totiž o najprirodzenejšiu podporu kĺbov.
Zdravé tuky: Kĺby pre svoju činnosť potrebujú aj niektoré dôležité látky, ktoré pomáhajú udržiavať ich správnu funkčnosť, flexibilitu a pevnosť. Asi najdôležitejšiu úlohu hrajú zdravé tuky, najmä omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Ich skvelým zdrojom sú najmä ryby, napríklad losos, sardinky, slede, ale aj orechy, celé zrná a semená.
Vitamíny a minerály: Na stav kĺbov, najmä ako prevencia ich predčasného opotrebovania a starnutia, sú skvelým prostriedkom prírodné antioxidanty. Sem patria vitamíny, napríklad vitamín A, vitamín C a vitamín E, prípadne minerály, napríklad selén. Tieto látky obsahuje ovocie, zelenina, ale aj ryby, ovsené vločky či hnedá ryža.
Správny pitný režim: Nedostatok tekutín v tele znamená dehydratáciu organizmu a nutnosť siahnuť až na dno rezerv. Pri nedostatku tekutín trpia obličky, nervová sústava, ale aj kĺby. Dôležité je preto pravidelné a dostatočné zavodnenie, odporúča sa vypiť denne 2 až 3 litre tekutín, najlepšie čistej vody.
Odpočinok: Veľa ľudí zabúda na tak elementárnu vec, akou je odpočinok a oddych. Nemáme na mysli len ten úplne pasívny, napríklad spánok, ale aj vhodnú formu aktívneho odpočinku. Pokiaľ stojíte celý deň, doprajte si prirodzený pohyb po mäkkom teréne. Ideálnym príkladom je chôdza v lese, mimo asfaltových a tvrdých povrchov.
Čo škodí kĺbom a čoho sa vyvarovať
Povedať, čo škodí kĺbom najviac a čo spôsobuje ich najčastejšie problémy, nie je tak úplne jednoduché. Veľakrát sa totiž jedná o príčiny alebo faktory, ktoré sú bežnou súčasťou života, napríklad vek. Existuje ale aj niekoľko takých, ktorým je možné sa vyhnúť alebo ich znížiť.
Ide najmä o tieto:
Dlhé státie a nesprávne sedenie: Kĺbom škodí najviac nedostatok pohybu a nesprávna či neprirodzená poloha. Vyvarujte sa teda dlhému státiu, ktoré najviac a nadmerne preťažuje kĺby dolných končatín, ale aj nesprávnemu sedeniu. Optimálna poloha pri sede je rovno, vzpriamene a s nohami pokrčenými v kolenách a dotýkajúcimi sa celými chodidlami podlahy.
Podpätky: U žien je veľmi rizikovým a negatívnym faktorom časté nosenie obuvi na vysokom podpätku. Tento typ obuvi totiž mení ťažisko trupu a preťažuje prednú časť nohy, pričom udržiavanie vzpriameného tela vyžaduje väčšiu prácu kĺbov. Tie tak trpia a skôr sa opotrebujú, preto treba typ obuvi striedať.
Nadváha a obezita: Všetka ťarcha a hmotnosť tela leží doslova a do písmena na našich kĺboch. Nadváha a obezita spôsobujú nielen metabolické problémy a poruchy, ale aj vyššie zaťaženie a opotrebovanie kĺbov. Dôsledkom je postupná deformácia, bolestivosť, strata hybnosti a nakoniec úplné zničenie funkčnosti kĺbov.
Polotovary, biela múka a cukor: Ak kĺbom prospieva dostatok vitamínov a prospešných látok, ich nedostatok im priamo škodí. Vyvarujte sa preto polotovarom a priemyselne spracovaným potravinám, ktoré tieto látky zabíjajú. Nadmerný príjem cukru a múky zas zvyšuje riziko vzniku zápalov kĺbov.
Káva a iné kofeínové nápoje: Ak si neviete predstaviť deň bez kofeínu, vedzte, že zvyšujete riziko problémov s kĺbmi a kosťami, najmä riziko vzniku artritídy a osteoporózy. Pravidelný príjem kofeínu totiž podľa viacerých výskumov súvisí s bolesťami kĺbov, rednutím kostí a aj so zvýšeným rizikom vzniku zlomenín kostí.
Prírodná podpora kĺbov - kĺbová výživa
To najlepšie, čo môžete pre svoje kĺby okrem vyššie spomínaných režimových opatrení a zmien týkajúcich sa životosprávy či životného štýlu spraviť, je dopriať im kvalitnú kĺbovú výživu. Ideálne takú, ktorá obsahuje len extrakty z prírodných a prirodzených zdrojov.
Túto podmienku spĺňajú viaceré značky, no nie všetky sú rovnako kvalitné a majú viditeľne pozitívne účinky takmer u každého. Jednou z mála výnimiek je známa fitness kĺbová výživa Animal Flex (recenzia), ktorá je zrejme najpredávanejšou výživou pre kĺby na Slovensku.
Táto výživa obsahuje všetky potrebné látky od glukosamínu až po chondroitín a to v mimoriadne vysokej kvalite. Základom prípravku je žraločia chrupavka bohatá na vápnik, fosfor, denaturovaný kolagén a významné neproteínové zložky.
Pochopiteľne, samotné užívanie kĺbovej výživy vám nemôže pomôcť vyliečiť tie najvážnejšie formy ochorení a porúch týkajúcich sa kĺbov a pohybového aparátu. Ako prevencia a podpora je ale kvalitná kĺbová výživa nenahraditeľným pomocníkom, s ktorým by mal rátať každý, kto sa chce o svoje kĺby dobre starať.
Zdroje:
https://imunita.online/klbova-vyziva/
https://sk.wikipedia.org/wiki/K%C4%BAb_(anat%C3%B3mia)
https://www.wikiskripta.eu/w/Artritida
http://www.praktickelekarnictvo.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=6394&magazine_id=14
(pr)