03.10.2018, 00:00

V konečnom dôsledku prehrá svetová ekonomika

September prehĺbil rozdiely medzi USA a Európou na finančnej mape a pozornosť na seba strhli Turecko aj Taliansko.

V konečnom dôsledku prehrá svetová ekonomika
Zdroj: Allianz SDSS

September priniesol uvoľnenie na rozvíjajúcich sa trhoch, začali rásť akciové indexy, posilňovali sa meny. Keď centrálna banka v Turecku jednorazovo zvýšila sadzby o pre nás nepredstaviteľných 6,25 % p. a., situáciu ešte viac upokojila.

Dobrú náladu neskresalo ani ďalšie kolo sankcií na čínsky import, ktoré USA v polovici septembra ohlásili a v posledný septembrový pondelok spustili. Americký prezident varoval Čínu, že prípadné odvetné opatrenia spustia ďalšie kolo sankcií zo strany USA. Čína však nejakú odpoveď musela dať, preto oznámila tarify na ďalšie importy z USA v celkovej výške  60 miliárd amerických dolárov.

V tejto obchodnej vojne sú v lepšej pozícii USA, ktoré dovážajú z Číny omnoho viac, ako do nej vyvážajú. Číne sa už pomaly míňajú americké importy, ktoré by ešte mohla zaťažiť clami. Avšak porazená bude nakoniec svetová ekonomika, ktorej obchodné vojny na kondícii nepridávajú.

V závere septembra sa o pozornosť opäť prihlásili politici z Talianska, ktorí zostavujú rozpočet na rok 2019. Talianske dlhopisy rástli a klesali na cene ako na zvonkovej dráhe, podľa toho, aké informácie presiakli z vyjednávaní. Čím vyšší deficit Taliansku na budúci rok hrozil, tým silnejší bol prepad ich dlhopisov. Výsledkom je návrh s deficitom 2,4 % z HDP, čo je považované za výhru populistov. Koncom mesiaca tak výnosy z talianskych dlhopisov vzrástli.

V septembri zasadali centrálne banky hlavných svetových ekonomík. Obe rozhodli v súlade s očakávaniami. Kým tá európska sadzby nezvýšila, jej americký náprotivok Fed sadzby zvýšil. Základná sadzba v USA sa dostala do pásma 2 – 2,25 % p. a. Zároveň Fed naznačil, že očakáva jedno zvýšenie na rok 2018 a ďalšie tri do konca budúceho roka.  ECB je, naopak, od zvyšovania sadzieb stále pomerne ďaleko. Zatiaľ je len vo fáze ukončovania programu odkupovania dlhopisov z trhu. Na konci septembra znížila svoje nákupy dlhopisov na trhu z 30 na 15 mld. eur mesačne.

Akciové trhy majú za sebou silnejší mesiac. Najviac sa výnimočne nedarilo americkým akciám, ale japonským, ktoré sa zhodnotili o viac ako 5 %. Ostatným krajinám z regiónu Pacifiku sa však už tak nedarilo.  Európske akcie sa zhodnotili rádovo o 1 – 2 %. Americké akciové trhy merané hlavnými akciovými indexmi dosiahli rast na úrovni pol percenta. V polovici mesiaca zastavili svoj pokles rozvíjajúce sa trhy a do konca mesiaca sa  dokázali vrátiť na úrovne z jeho začiatku. Európske výnosy sa začali v septembri opäť postupne zvyšovať.

Nemecký desaťročný štátny dlhopis sa s výnosom dostal nad úroveň 0,5 %. Euro sa voči americkému doláru posilňovalo takmer celý mesiac, až do zasadania Fedu. Potom sa vývoj otočil a za tri dni dolár zarobil to, čo za mesiac stratil. Mesiac tak menový pár končil na úrovniach okolo 1,16 USD/EUR.

September zvýraznil rozdiely v úrokoch medzi USA a Európou. V USA sa sadzby veselo zvyšujú, kým v Európe je vôbec otázne, či sa budúci rok jemne odrazia od nuly. To nie je dobrá správa pre európskych ani slovenských majiteľov úspor. Na vyššie úroky si budeme musieť ešte počkať.    

Miro Kotov, portfólio manažér, Allianz  –  Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť, a. s.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.