StoryEditor

Obraz vám prinesie zisk aj bez kúpy a znalosti trhu

22.10.2018, 00:00
Na to, aby ste profitovali z výtvarného umenia, dnes už nemusíte byť súčasťou zasvätených debát v galériách a aukčných sieňach. Nemusíte odlišovať nuanse Benkovho a Fullovho štýlu. A dokonca ani nemusíte diela kupovať.

Zaveste konvencie na klinec 

Čoraz viac ľudí pristupuje ku kúpe hodnotného obrazu pragmaticky. Podľa minuloročnej súhrnnej správy o ekonomických aspektoch umenia ustupuje vášeň zberateľa triezvemu úsudku investora. V roku 2017 bola až v 86 % prípadoch kúpy umeleckého diela hlavným motivačným faktorom vidina finančného zisku, čo je v porovnaní s údajmi starými päť rokov nárast finančných záujmov o celú štvrtinu. 

Kúpa predstavuje konvenčnú – a doteraz aj jedinú – cestu, ako zarobiť na výtvarnom diele. „Nie je to len nejaká osobne indiferentná investícia, keď si uvedomíte, že vám na stene visí niečo, čo vám je esteticky blízke a vizuálne krásne. Nie každý si však plne uvedomuje riziká kúpno-predajného procesu. Príliš často sa používajú marketingové formy, ako presvedčiť potenciálneho investora o výhodnosti investície do výtvarného umenia,“ upozorňuje galerista a ekonóm Igor Krejčí.

„Keď sa na to pozrieme z investičného hľadiska a opomenieme výhody, najväčšou nevýhodou kúpy je neurčitý výnos a jeho nízka likvidita. Pre porovnanie – kúpite si cez počítač bežne obchodovateľnú komoditu, akou je zlato. Stačí ťuknúť na klávesnicu a je vaše. Ťuknete druhýkrát a už nie je, no máte peniaze na účte. To je vysoká likvidita investičného produktu. Keď však máte akokoľvek kvalitný obraz, ťuknúť nestačí, musíte ho ponúknuť na trhu a čakať, kedy a či sa objaví vhodný záujemca, čo prijme vaše podmienky.“

Slovenský unikát prevracia systém naruby

Krejčí, expert na slovenskú výtvarnú scénu s vyše 15-ročnými skúsenosťami v odbore, dlho hľadal možnosti, ako „oživiť“ trh s umením na Slovensku a zainteresovať doň aj ľudí s vlažným či dokonca nulovým záujmom o umenie. Podarilo sa. Profesijné zručnosti a kontakty využil na vytvorenie revolučného systému Artfin. Ten ako prvý a jediný na Slovensku ponúka investičnú príležitosť formou úverovania výtvarných diel. Namiesto nutnosti kúpy, dlhého čakania a neistého výnosu umožňuje financovanie diel v krátkodobom časovom horizonte jedného roka a s fixovaným šesťpercentným výnosom.

Tak, ako meno ArtFin symbolicky odkazuje na rovnocennú úroveň esteticko-zberateľského „art“ a finančno-investičného „fin“ aspektu, aj samotný systém má ambíciu priblížiť umenie investovať ľuďom, čo umením nežijú. Stiera pomyselné elitárstvo umeleckého sveta a otvára ho pre širokú verejnosť. Každý, hoci aj rekreačný návštevník galérií, čo zvyčajne hodnotí obraz stručným postrehom „pekný“, sa môže stať investorom bez rizika, či zvolil „to správne“ dielo. Navyše, návšteva virtuálnej galérie ArtFin môže pokojne prebehnúť aj z pohodlia vašej obývačky. 

Úverovanie výtvarných diel s fixným výnosom

Ako funguje ArtFin? Podľa slov jeho spoluzakladateľa veľmi jednoducho: „Vôbec sa nemusíte zaoberať výtvarným umením. Možno by vám v živote nenapadlo obraz kúpiť, či už z estetického, alebo investičného hľadiska. Proste tomu aktívu neveríte, lebo máte pocit, že mu nerozumiete. Odrazu vám niekto, kto tomu rozumie, povie, že je možnosť investovať do obrazu päťtisíc eur a po roku sa vám vstupná investícia vráti aj so šesťpercentným úrokom,“ objasňuje Krejčí. „Je to to isté, ako keď vám niekto hovorí, aby ste kúpili akcie, fondy alebo obligácie. My vám ale dávame možnosť zarobiť tak, že budete financovať výtvarné dielo.“

Investičná príležitosť s minimálnym rizikom

Kredibilitu značky ArtFin zvyšuje fakt, že Krejčí spolu so svojím tímom manažuje vlastnú galériu aj aukčnú spoločnosť. Prostriedky investorov sa používajú na ďalšie obchodovanie s artefaktmi. „Zakladáme si na transparentnosti,“ pokračuje spolumajiteľ ArtFinu, ktorý celú ideu založil vlastným menom a o to viac dbá, aby nestratilo punc odbornosti a férového prístupu. „Prostriedky, čo investujete, v rovnakej výške požičiame niekomu, kto je majiteľom výtvarného diela. Cez takmer štandardný investičný produkt vťahujeme ľudí, ktorí sa s výtvarným umením nestýkajú a nemajú k nemu žiadny vzťah, priamo do výtvarného sveta. Financujú dielo, sprostredkované cez ArtFin, a my sa postaráme, aby bol úver v termíne splatnosti zaplatený.“

Aby bolo riziko skutočne minimálne, súčasťou systému je súbor opatrení voči dlžníkovi. Ich cieľom je v dostatočnom časovom predstihu zaručiť, že návratnosť investície nebude ohrozená.  

Osvetový rozmer systému ArtFin

Nie je žiadne tajomstvo, že slovenský výtvarný trh v súčasnosti čelí viacerým výzvam. Jednou z nich je aj skutočnosť, že ubúda nových zberateľov a neodborná verejnosť sa do galérií príliš nehrnie. „Neustále hľadáme dynamizujúce prvky, ktoré by situáciu zlepšili, trh ozdravili a posunuli ho vpred. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sme sa rozhodli založiť ArtFin,“ približuje Krejčí osvetový rozmer unikátneho investičného modelu.

„Cez peniaze a ich zhodnotenie ukazujeme ľuďom, že kvalitné výtvarné dielo je reálnym aktívom, prečo je jedno drahšie ako druhé, prečo diela niektorých autorov do systému zaraďujeme, kým iných nie. Do systému sa vkladajú len diela autorov, ktorí majú cenové precedensy na verejnom trhu. Nabádame našich klientov, aby sa zaujímali, do čoho investovali. Z virtuálnej galérie ich pozývame do tej reálnej, kde im v prípade ich záujmu dielo, uložené bezpečne v trezore, ukážeme a ponúkneme k nemu výklad.“

Práve takto sa Igorovi Krejčímu a jeho tímu darí vytvárať v ľuďoch záujem o výtvarné umenie, hoci pomerne netradičnou cestou. „Vťahujeme širokú verejnosť do umeleckého sveta úplne inými mechanizmami, ako to bolo doteraz. Toto je to nové – že akoby cez peniaze, cez štandardný úverový produkt, sa začnú ľudia pozerať na výtvarné umenie tak, ako ho doteraz nevideli.“

Obava, že by pohľad optikou investora zatienil to neuchopiteľné a nevyčísliteľné, čím sa nám autor cez svoju tvorbu prihovára, je podľa Krejčího bezpredmetná. „Estetická rovina sa nestratí. Ja vždy vravím, že investujeme cez peňaženku, teda hlavou, no vyberať si musíme očami a srdcom.“

 

Objavte umenie investovania na www.artfin.sk.

(pr)

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
26. apríl 2024 14:53