Solitea Slovensko sa pripojila k iniciatíve za otvorené štátne systémy, chce uľahčiť prácu podnikateľom aj úradníkom

Skupina slovenských firiem a inštitúcií požaduje po vzore Estónska, Veľkej Británie alebo Austrálie zverejnenie štátneho API čiže rozhrania pre programovanie aplikácií, ktoré umožní prepojenie účtovných a ďalších systémov so systémami úradov. Iniciatíva oslovila úrady otvoreným listom.

Solitea Slovensko sa pripojila k iniciatíve za otvorené štátne systémy, chce uľahčiť prácu podnikateľom aj úradníkom

Podnikatelia to v súčasnosti nemajú s podaniami na úrady ľahké. Dajú si v Money zostaviť daňové priznanie či kontrolný výkaz k DPH, prihlásia sa na portály úradov a nahrajú príslušné dokumenty. Potom musia pozorne všetky portály sledovať, pretože jedine tam nájdu informácie o spracovaní úradom a prípadných chybách. Tak vyzerá bežná realita pri podávaní účtovných dokumentov. Zmeniť to chce iniciatíva Open API, ku ktorej sa pripojila aj spoločnosť Solitea Slovensko. „Cieľom iniciatívy je zverejnenie štátneho API. Vďaka tomu by podnikateľom aj úradníkom odpadli pri podaní zbytočné medzikroky – všetky formuláre a dokumenty by išli priamo z Money do štátnych systémov a zároveň by používatelia našli v Money taktiež informácie o stave spracovania a chybách. Všetci by tak ušetrili čas a nehrozila by chybovosť, ktorá vzniká pri ručnom zadávaní dát,” vysvetlila Kristína Pokorná, manažérka oddelenia analýz a testovania spoločnosti Solitea Slovensko.

Pretože otvorené API úspešne funguje v zahraničí, rozhodla sa iniciatíva Open API spolu so slovenskými firmami v otvorenom liste osloviť štátne orgány a ponúknuť im spoluprácu. „V liste sme spoločne požiadali o sprístupnenie API a ponúkli štátu svoje know-how. Používateľ by vo svojom Money jednoducho klikol a odoslal daňové priznanie priamo do systému finančnej správy,” popísal riaditeľ Solitey Slovensko Viktor Pieš. Iniciatívu podporuje združenie Slovensko.digital vrátane jeho spoluzakladateľa Michala Trubana.

O spoločnosti Solitea Slovensko

Spoločnosť Solitea Slovensko založil pod názvom Cígler Software Martin Cígler v roku 1990 v Českej republike a na slovenský trh vstúpila v roku 2000. S účtovnými systémami pod značkou Money spoločnosť od svojho založenia patrila a dodnes patrí k lídrom na trhu účtovných a ERP systémov, a k lídrom v technologických trendoch. V roku 2011 spoločnosť uviedla na trh najúspešnejšiu online službu v Českej a Slovenskej republike – iDoklad. Ďalší prudký rozvoj spoločnosti nastal v roku 2013, kedy Martin Cígler spolu s investičným fondom Sandberg Capital založili holding Solitea a Cígler Software sa stal prvou IT firmou v holdingu.

Kontakty

Mgr. Veronika Červenská

Manažér marketingu | Marketing Manager

Solitea Slovensko, a.s.

mobil: +421 948 117 998

e-mail: veronika.cervenska@solitea.sk

(pr)

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.