Nedostatok zinku vám môže v zime spôsobiť nepríjemné problémy. Poznáte ich?

Zinok patrí medzi esenciálne stopové prvky a v našom organizme sa podieľa na podpore aktivity mnohých enzýmov.

Nedostatok zinku vám môže v zime spôsobiť nepríjemné problémy. Poznáte ich?

Nachádza sa predovšetkým v pokožke, kostiach, svaloch alebo očiach. Význam zinku bol síce objavený pomerne nedávno, no pre svoju užitočnosť je v dnešnej medicíne vysoko cenený. Nedostatok zinku nám v zimnom období môže spôsobiť nepríjemné problémy. Poznáte ich? 

Prechladnutie a imunita

Zinok sa často spája predovšetkým s dermatologickými problémami. No tento prvok je veľmi užitočný aj v boji s prechladnutím. Ako? Najprv sa snaží nevpustiť vírusy do nášho tela a keď predsa ochorieme, spolu s imunitným systémom - našou vnútornou ochranou ich rýchlo vyháňa von. Dopĺňanie nedostatku zinku v našom tele počas prechladnutia má dva dôležité efekty. Skracuje dobu trvania ochorenia a znižuje tak pracovnú neschopnosť – pokiaľ ide o deti, skracuje dobu ich absencie v škole. Druhým efektom je znížená potreba preskripcie antibiotík.

Vypadávanie vlasov a problémová pokožka

Mínusové teploty dávajú poriadne zabrať celému nášmu organizmu. Výnimkou nie sú ani vlasy a pokožka. Vlasy sú symbolom nielen ženskej krásy. A zinok je jedným z prvkov, ktoré sú zodpovedné za ich silu a krásu. Má významný vplyv na ich zdravie a kondíciu. Práve nedostatok zinku sa považuje za jeden z dôvodov vypadávania vlasov. V zime si väčšiu pozornosť zaslúži aj naša pokožka. Asi 6% zinku uloženého v našom tele sa nachádza práve v koži. Zinok má teda naozaj vplyv na to, aby bola naša pokožka zdravá a vyzerala dobre. jeho nedostatok sa potom môže prejaviť rôznymi klinickými formami postihnutia kože, ktoré možno zvrátiť jeho dopĺňaním.   

Kde môžeme nájsť zinok a ako ho dopĺňať

V akých potravinách sa zinok nachádza? V najväčšom množstve môžeme zinok nájsť v ustriciach, homároch a kraboch. Obsahuje ho však aj hovädzie a v menšom množstve bravčové a kuracie mäso, ďalej vaječné žĺtka, otruby alebo tekvicové semienka. Jednou z možností doplnkového prijímania zinku je aj Zinkorot® – voľnopredajný liek s obsahom zinku od nemeckej spoločnosti Worwag pharma. Jeho nespornou výhodou je, že obsahuje aj kyselinu orotovú. Kyselina orotová je nosič biologického pôvodu, ktorý pomáha efektívnemu vstrebávaniu zinku do nášho organizmu. Potrebný zinok tak môžeme efektívne dopĺňať pri akomkoľvek štýle stravovania.

Zinkorot® je liek na vnútorné použitie s obsahom dihydrátu zinkumorotátu. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte príbalovú informáciu a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

(pr)

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.