Ako zinok pomáha bojovať proti prechladnutiu

V období zvýšeného výskytu respiračných ochorení je veľmi pravdepodobné, že sa nakazíme vírusom a budeme musieť niekoľko dní bojovať proti prechladnutiu. Čo pre to môžeme urobiť?

Ako zinok pomáha bojovať proti prechladnutiu

Ako bojovať s prechladnutím. Snažiť sa mu vyhnúť. Ak sme sa už nakazili, čo najrýchlejšie a najefektívnejšie sa uzdraviť. Popri štandardných postupoch nezabudnite na zinok.

Zinok pomáha v liečbe v období ochorenia.

Respiračné ochorenia sa najčastejšie prenášajú sliznicou dýchacích ciest. To znamená, že vírus najčastejšie vdýchneme. Často sa nakazíme od niekoho, kto už chorý je a v našej prítomnosti napríklad kýchne. Vírus sa tak dostane na našu sliznicu (najčastejšie v hrdle). Tam sa uchytí – môžeme zjednodušene povedať, že pristane na vhodných miestach nášho tela a „vojde“ dovnútra. Tieto vhodné miesta sú veľmi dôležité. Tvorí ich adhézna (prípojná) bielkovina na povrchu slizničných buniek. Styčné plochy vírusu a nášho tela tak slúžia, ako vstupné brány. Keby boli zatvorené, vírus by nemal ako vojsť do tela. Keď už je vírus vnútri, ďalej rastie, šíri sa, množí sa a spôsobuje nám ťažkosti. A ako nám môže zinok pomôcť vyhnúť sa ochoreniu? Ako sme už povedali, vírus potrebuje na to, aby sa dostal do nášho tela vhodné - vstupné miesta. Tie sa najčastejšie nachádzajú na sliznici. Keď prijímame zinok, jeho molekuly sa stávajú akýmisi strážcami vstupných brán nášho tela, ktorými sa snaží vojsť vírus. Obsadia čo najviac vstupných miest a vírus sa tak nemá „kadiaľ“ dostať k nám. Ba čo viac, zinok sa snaží obsadiť aj prípadné spojovacie miesta na samotnom víruse a možnosti ochorenia sa tým ešte viac znižujú. Zinok a jeho molekuly sú teda malými strážcami, ktorí svojou prítomnosťou obsadia brány a naše telo tak zostane pred vírusmi „zamknuté“. Zinok nám takýmto spôsobom preventívne pomáha v boji proti prechladnutiu.

Zinok pomáha zbaviť sa ochorenia

Povedali sme si, že zinok nám môže pomôcť aj v druhom prípade, to znamená vtedy, keď už chorí sme a potrebujeme sa čo najskôr uzdraviť. Keď ochorieme, v našom organizme sa aktivuje imunitný systém. Zjednodušene povedané, ide o špeciálnu armádu, ktorá pozostáva z rôznych bojových jednotiek. Každá z nich sa snaží svojim spôsobom bojovať proti agresorovi, ktorým je v tomto prípade vírus. Najdôležitejšou zložkou imunitného systému, ktorá sa podieľa na likvidovaní vírusov sú biele krvinky. Z tých významnejších spomeňme napríklad BT - lymfocyty, NK bunky a makrofágy. A zinok je ich vynikajúcim pomocníkom. Ak ho máme v tele málo, dochádza k útlmu väčšiny funkcií imunitného systému. Nízka hladina zinku postihuje fungovanie NK buniek a makrofágov. Zinok sa teda podieľa na budovaní, posilňovaní a správnom fungovaní imunitného systému. A čo viac, dostatok zinku pomáha predísť takzvanej apoptóze – bunečnej samovražde a tak podporuje budovanie dôležitých zložiek imunitného systému: BT-lymfocytov. Vďaka nemu je odpoveď nášho imunitného systému na ochorenie rýchla a silná.

Kde môžeme nájsť zinok a ako ho dopĺňať

Kde môžeme nájsť zinok? V najväčšom množstve môžeme zinok nájsť v morských plodoch - ustriciach, homároch a kraboch. Obsahuje ho však aj hovädzie a v menšom množstve bravčové a kuracie mäso, ďalej vaječné žĺtka, otruby alebo tekvicové semienka. Jednou z možností doplnkového prijímania zinku je aj Zinkorot® – voľnopredajný liek s obsahom zinku od nemeckej spoločnosti Worwag pharma. Jeho nespornou výhodou je, že obsahuje aj kyselinu orotovú. Kyselina orotová  je nosič biologického pôvodu, nachádza sa totiž v zelenine, alebo aj v kolostre a mlieku a naše telo si tak s ňou vie veľmi dobre poradiť. Potrebný zinok tak môžeme efektívne dopĺňať pri akomkoľvek štýle stravovania.

Zinkorot® je liek na vnútorné použitie s obsahom dihydrátu zinkumorotátu. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte príbalovú informáciu a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

 

 (pr)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.