Ako efektívne vstrebať magnézium

Magnézium je minerálna látka, ktorá je mimoriadne dôležitá pre väčšinu buniek nášho tela. Ak teda chceme, aby náš organizmus fungoval správne a bezproblémovo, mali by sme dbať na optimálnu hladinu magnézia v tele.

Ako efektívne vstrebať magnézium

Prečo je magnézium užitočné?

Mnohí ľudia vedia, že magnézium pomáha pri svalových a menštruačných kŕčoch, je dobré proti stresu a na srdce. Tu sú ďalšie pozitívne účinky magnézia:

  • zlepšuje metabolizmus cukrov a tukov u diabetikov
  • normalizuje napätie cievnej steny (vysoký krvný tlak) a abnormálnu elektrickú aktivitu srdca (poruchy srdcového rytmu)
  • znižuje svalové napätie, trasľavosť a kŕče
  • zmierňuje príznaky chronického únavového syndrómu
  • znižuje výskyt migrény a zmierňuje jej priebeh
  • zlepšuje fyzický i psychický stav počas predmenštruačného cyklu

Koľko magnézia potrebujeme?

V tele zdravého dospelého človeka sa nachádza asi 22 – 30g magnézia. Približne 60% je uložených v kostiach, ďalších 27% sa nachádza vo svaloch, 6 – 7% je v ostatných bunkách a menej ako 1% je prítomné mimo buniek, teda v plazme. Odporúčaná denná dávka je v rozsahu od 300 – 420mg. Množstvo prijatého magnézia sa však mení v závislosti od veku, pohlavia a ďalších faktorov ako sú stres, ochorenia, zvýšená psychická a fyzická záťaž, pribúdajúci vek, či v tehotenstve.

Kde môžeme nájsť magnézium?

Vo vyváženej a zdravo pripravenej strave. Pokiaľ ide o mäso, magnézium sa nachádza v rybách, hydine. Ďalej v zelenine – hlavne v listovej zelenine a strukovinách. Z ovocia treba spomenúť predovšetkým marhule, ďatle a banány no a nesmieme zabudnúť na čokoládu, respektíve kakao.

Doplnkové magnézium – áno, či nie?

Sú situácie, keď je doplnkový prísun magnézia naozaj užitočný. Aktívne športovanie, tehotenstvo, obdobie stresu a podobne. Pri prijímaní doplnkového magnézia, je však veľmi dôležité to, ako efektívne ho dokážeme vstrebať. Aby sa totiž magnézium do nášho organizmu dostalo v čo najväčšom množstve, potrebuje na to správny „nosič“. Jedným z takýchto nosičov je aj kyselina orotová. Kyselina orotová je prirodzene sa vyskytujúca biologická látka, telu vlastná, obsiahnutá aj v mlieku a kolostre. Preto je prirodzeným nosičom pre magnézium a iné minerálne látky a kovy, ktorý zároveň zvyšuje ich vstrebávanie. Môžeme ju nájsť aj v koreňovej zelenine, ovčom mlieku či srvátke.

Ak sa rozhodnete siahnuť po doplnkovom magnéziu, zvážte také, ktoré vďaka prirodzenému nosiču zvyšuje jeho efektívne vstrebávanie a nezaťažuje organizmus. Na trhu je viacero magnézií, ktoré si môžeme kúpiť v lekárňach. Jedným z nich je aj Magnerot® od nemeckej spoločnosti Wörwag Pharma. Je to zároveň jediné magnézium s dihydrátom magnéziumorotátu, teda s kyselinou orotovou. Dostanete ho v každej dobrej lekárni.

Magnerot® je liek na vnútorné použitie s obsahom dihydrátu magnéziumorotátu. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte príbalovú informáciu a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.  

(pr)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.