Pýtali sme sa slovenských študentov na stredných školách v zahraničí: Oplatilo sa im vycestovať?

Vyspovedali sme absolventov našich stredoškolských pobytov, aby sme zistili, ako ich prežívajú samotní študenti. Zaujímalo nás, čo čaká tínedžera, ktorý sa rozhodne na rok opustiť svoju strednú školu a vybrať sa za štúdiom do zahraničia. Ako reálne hodnotí svoje skúsenosti a samotný pobyt?

Pýtali sme sa slovenských študentov na stredných školách v zahraničí: Oplatilo sa im vycestovať?

Otvárajú sa možnosti, ktoré slovenské lavice často nemajú

Väčšina stredoškolákov sa zhodla v tom, že získali možnosť prevziať iniciatívu, aktívne rozvíjať svoj talent a objavovať nové možnosti sebarealizácie. Napríklad, Ali sníval celý život o Švajčiarsku. Pobyt splnil jeho očakávania: „Nádherná príroda, príjemní ľudia a ich životný štýl vytvárajú výnimočnú atmosféru. Technické vybavenie školy sa nedá so slovenským ani porovnať a učitelia sú priateľskejší ako tí slovenskí. Začal som hrávať na gitare a či je to divné alebo nie, začal som sa tu učiť čínštinu. Hostiteľskí rodičia a sestra sú veľmi otvorení a zábavní. Berú ma na rôzne akcie a navštevujeme spolu mnoho zaujímavých miest. “

Prednáška nestačí, potrebná je aj diskusia

Podstatný rozdiel pri štúdiu v zahraničí videli absolventi aj v spôsobe, ako sa vyučuje. Annamária to po návrate z Kanady zhrnula takto: „Na Slovensku sa väčšinu veci zbytočne „biflíme“, pričom tam sa snažia o porozumenie a aplikovanie do praxe. Každý týždeň robíme nové a nové pokusy aj z biológie aj z fyziky. Učitelia sú skvelí. Nejde im o to, aby „odrapkali“ učivo, ale o to, aby to študenti pochopili.“ 

Skoro všetci absolventi sa zhodli, že je lepšie, keď sa učiteľ snaží žiakov zaujať, rozprúdiť záujem a živú diskusiu. „Takmer nikto nevyučuje pre nás typicky frontálne (čiže stojí pred tabuľou a vysvetľuje), učitelia sú medzi žiakmi, a majú pripravené prezentácie a iné materiály. A hlavne, požadujú od žiakov, aby pracovali samostatne. Pravdupovediac, trvalo mi dlhšie, kým som si na tento systém zvykla, no teraz neviem pochopiť, prečo tak nerobí viacero škôl.“ 

Študentov sa podľa nich oplatí viesť k väčšej samostatnosti a schopnosti vytvoriť si a prezentovať vlastný názor.

Cudzí jazyk sa naučia aj tí, ktorým to trvá dlhšie

Nikoho by od štúdia mimo domova nemala odradiť slabšia znalosť cudzieho jazyka. Na dieťa sa časom nalepí sám, či chce alebo nie. Školy hľadajú študentov, ktorí sa chcú v danej reči zlepšovať a pracovať na svojich schopnostiach. 

Svoje začiatky plné rozpakov opísala Michaela, ktorá dala šancu škole v Nemecku: „Všetci rozprávali príliš rýchlo a skutočnou nemčinou, na ktorú nás slovenskí učitelia nepripravia... Už asi po dvoch mesiacoch som však začala rozumieť všetkému, čo učiteľ hovoril.  Kreatívny a moderný štýl vyučovania s aktívnym zapájaním žiakov do učiva mi veľmi pomohol.“ 

Katka zo školy vo Švajčiarsku mala podobnú skúsenosť: „Ak aj prídeš do krajiny s nulovou znalosťou jazyka, nemusíš sa ničoho báť, nová reč sa na teba nalepí, či chceš alebo nie.“ Obyčajne stačí mierne pokročilá úroveň jazykových schopností, niektoré školy poskytujú aj možnosť pravidelného doučovania.  

Nechýba pomoc a zázemie

Začleniť sa do života v cudzej krajine, osvojiť si jej hodnoty a pravidlá a zvyknúť si na miestne pomery môže byť pre stredoškoláka výzvou. Počas celého trvania pobytu však má k dispozícii osobu, ktorá mu bude pomáhať sa zorientovať a starostlivo vybranú hostiteľskú rodinu. 

Pobyty v nich študenti opisujú ako neoceniteľnú skúsenosť: Ako zhodnotila Anna, o svoje dieťa sa nemusíte báť ani za oceánom: „Najviac som sa bála rodiny. Ale musím priznať, že lepšiu som si ani priať nemohla. Sú mladí, neskutočne zlatí, hovoríme spolu po francúzsky a plánujeme spoločné výlety.“

Jedinečná životná skúsenosť

Absolventi sa obyčajne zhodujú, že svoje rozhodnutie vycestovať za štúdiom by nemenili. Krajinu, kde študujú, majú možnosť spoznať do hĺbky a mimo poučky bedekrov. 

Sú otvorenejší voči odlišným kultúram, spôsobom myslenia a vyhľadávajú rôznorodosť a nové skúsenosti aj naďalej. Nikol svoje skúsenosti po roku v Amerike zhrnula takto: „Stala som sa silnejšou, hlavne po tej psychickej stránke, zodpovednejšou a samostatnejšou. Každému, kto rozmýšľa o pobyte v zahraničí, to vrelo odporúčam. Je to skúsenosť na nezaplatenie.“

Mladí ľudia s dospelým prístupom

Odpovede študentov nás príjemne prekvapili. Nečakali sme taký zodpovedný prístup k rozvoju svojich schopností a vzdelaniu. Potešilo nás, že sa často spomínali aj nové kamarátstva, veľmi dobré vzťahy s učiteľmi a výlety či zážitky s hosťovskými rodinami - je pre nás dôležité, aby súčasťou ich skúsenosti bola aj zábava. 

Samozrejme, nie všetko vypálilo ako z brožúr a čakali ich miestami aj ťažšie chvíle, na jednej veci sa však všetci zhodli: svoje rozhodnutie ísť do toho by nezmenili a neľutujú ani na sekundu.

Aj vy môžete svoje dieťa prihlásiť na študijný pobyt. S InterStudy môže začať už v januári. Stačí nás kontaktovať alebo nezáväzne vyplniť predbežnú prihlášku a my vám vytvoríme ponuku podľa vašich požiadaviek. Ak ešte stále váhate, viac skúseností našich absolventov pobytov nájdete na stránke www.interstudy.sk.

(PR)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.