Užite si veľa tepla za málo peňazí

Vonkajšie teploty pomaly klesajú, vonku sa začína objavovať prvá námraza, čo znamená, že vykurovacia sezóna sa môže začať. Už teraz nám ale najnovšie správy avizujú, že zvýšenie cien energií bude v novom roku ešte vyššie. Samozrejme, blahobyt každej jednej domácnosti si bez optimálnej klímy a tepla nevieme predstaviť. Zaistiť si ho ale s čoraz väčšími cenami bude omnoho ťažšie.

Užite si veľa tepla za málo peňazí

Predpovede počasia sa každým jedným dňom menia, a preto by ste sa nemali spoliehať na jeho nestály charakter a včas sa na chlad a mrazivé dni pripraviť. Možno sa vám pritom zídu naše rady, ako sa zahriať bez toho, by to ohrozilo vašu peňaženku.

Kúpte si termovíziu a odhaľte možné úniky tepla

Najjednoduchším riešením problému s nedostatočným teplom v interiéri je samozrejme teplejší odev. Modely z prírodných materiálov ako vlnené ponožky, papuče alebo teplý sveter budú užitočné. Ak vám nevyhovuje vrstvenie, skúste kvalitné termo prádlo.

Avšak, riešenie problémov by malo byť systematické a platí to aj v prípade našej témy. Ak chcete odstrániť nedostatky, musíte urobiť dôkladnú analýzu, ktorá vám ich pomôže odhaliť. V prípade snahy o dosiahnutie teplotného komfortu vám môžu byť nápomocné špeciálne termovízie s vynikajúcim rozsahom a kvalitou obrazu.

Nezabudnite na izoláciu balkóna

Teplý vzduch je ľahší, a preto veľmi často uniká cez nedostatočne izolovanú strechu. O pomerne veľkú časť tepla však môžete prísť aj cez nedostatočne izolované okná a dvere. A nezabudli ste na izoláciu balkóna? V mnohých domoch alebo bytoch je to jedna z najväčších plôch, cez ktorú uniká teplo von.

Samozrejme, môžete si zapnúť ohrievač, ale to nie je riešenie. Musíte investovať do kvalitných okien a dverí, ktoré vám zaistia požadované podmienky teplotného komfortu každú jednu sezónu.

Zveste dlhé záclony a závesy

Aj napriek tomu, že moderní bytoví architekti sa snažia dnešné zdroje vykurovania a vyhrievania interiéru zakomponovať do podlahového systému, mnohé domácnosti majú stále pod oknom v byte radiátor. Ak ho prekryjete dlhým a ťažkým závesom, je logické, že teplo sa cez tkaninu dostane do interiéru ťažšie a pomerne veľká časť z neho pôjde von oknom.

Viac sa hýbte

Dobrých dôvodov na pohyb a väčšie množstvo fyzickej aktivity v našom živote nie je nikdy dosť. Okrem vytvarovania vašej postavy vás môže aj veľmi príjemne zahriať. Zatiahnite motorické závesy, pustite si hudbu a nájdite čas na  minútové cvičenie a uvidíte, že sa zahrejete veľmi rýchlo!

Ak by ste sa obávali o hluk a veľké vibrácie u susedov pod vami, problém vyrieši kročajová izolácia.

Vyskúšajte sviečky a vôňu škorice

Naše telo je vybavené dokonalými senzormi, ktoré reagujú na každý jeden podnet v okolí. Využitie tieto dokonalé vlastnosti tela aj pri snahe o dokonalý teplotný komfort v interiéri. Požadovanú  teplú atmosféru vám pomôžu navodiť sviečky s vôňou škorice, pečených jabĺk alebo rôzne arómy s éterickými olejmi pačuli a vanilky.

Pripravte si zázvorový čaj

Kuchyňa a jej multifunkčné nábytkové kovanie nie je len na okrasu. Využite ju aj na prípravu hrejivého nápoja. Zalejte si horúcou vodou malé množstvo zázvoru, zmiešajte s medom a citrónom a po niekoľko minútovom lúhovaní sa nechajte očariť účinkami tohto zdravého a hrejivého nápoja.

Konzumujte potraviny, ktoré vás zahrejú

  • Zemiaky obsahujú vitamín C a draslík, pomáhajú podporovať krvné cievy, ako aj kalórie, čo pomáha predchádzať sezónnemu pocitu chladu.
  • Ovsené vločky sú bohaté na vitamíny B, obsahujú komplexné uhľohydráty, ktoré „zahrejú“ vaše telo najmenej na pol dňa.
  • Mastné ryby a mäso vám doplní sezónny nedostatok vitamínu D a pomôže telu obnoviť potrebný režim.
  • Teplé polievky vám pomáhajú zahriať sa a majú priaznivý vplyv na gastrointestinálny trakt.
  • Dodajte telu jód, ak ho človek nemá dostatok, bude pociťovať chlad intenzívnejšie.
  • V zime pridajte do svojej stravy aj korenie, zázvor, škoricu a horčicu.

Kúpte si teplú deku, upečte dobrý koláč, vďaka čomu rúra zvýši teplo v interiéri o niekoľko stupňov. Prekryte prsty na rukách a nohách, krk a zápästia, pretože ide o miesta s nervovými zakončeniami, ktoré reagujú na chlad intenzívnejšie.

(PR)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.