Pristane vašej podlahe koberec alebo kožušina?

Dať prednosť modernému vzorovanému behúňu, luxusnému kusovému kobercu alebo hrejivej kožušine?

Pristane vašej podlahe koberec alebo kožušina?
Zdroj: iStock/KatarzynaBialasiewicz

Voľba podlahy so sebou prináša množstvo otáznikov. Najprv sa rozhodujeme napríklad medzi drevom, korkom alebo vinylom. Následne riešime, či tepelné a zvukové vlastnosti vybranej podlahy znásobiť vhodným kobercom, alebo radšej siahnuť po hrejivej kožušine.

Koberce zvýšia komfort bývania

Väčšina z nás sa pri kúpe koberca riadi rozmermi, farbou alebo vzorom.

Metrážne (merané) koberce sa dajú upraviť presne na požadované rozmery, pričom okraje je možné obšiť. Ak hľadáme zároveň tepelnú a zvukovú izoláciu podlahy, riešením môže byť uzlíkový metrážny koberec.

Objektové koberce sa vyznačujú zvýšenou schopnosťou tlmiť hluk, neabsorbujú prach a sú vhodné aj do intenzívne zaťažovaných priestorov.

Zdroj: iStock/Sky Kim
Alternatívou objektových kobercov vhodnou aj do bytov sú kobercové štvorce – dajú sa farebne skombinovať podľa vlastnej fantázie a stanú sa originálnym prvkom miestnosti.

Behúne majú protišmykovú podložku a ich hlavnou úlohou je podlahu zatepliť. Zvyčajne sa umiestňujú na chodbu alebo na schodisko.

Kusové koberce možno považovať za časť nábytku, pretože plnia najmä estetickú funkciu. Vyrábajú sa v rôznych farbách, vzoroch a tvaroch. Hodia sa do moderného i klasického interiéru. Ak rozhodnutie padne na tento typ koberca, výberu by sme mali venovať značnú dávku pozornosti.

Pri rozhodovaní o kúpe koberca je jedným z podstatných parametrov materiál.

Prírodné koberce sú zhotovené z hodvábu, vlny, bavlny, sisalu, kokosu či morskej trávy. Syntetické z polyamidu, polypropylénu, polyesteru alebo akrylu.

Každý z uvedených materiálov má svoje plusy i mínusy. Koberce z bavlny sú mäkké a príjemné na dotyk, ale náchylnejšie na vznik škvŕn. Ak ich porovnáme s hodvábnymi kobercami, disponujú nižším stupňom pružnosti.

Akrylové koberce sú vlastnosťami podobné vlne, ale odolnejšie voči blednutiu, plesniam i moliam.

Koberce sú vyrábané rôznymi technikami, napríklad tkaním, všívaním, vpichovaním, ručným viazaním alebo chemickým spájaním.

Ak hľadáme unikátne umelecké dielo, nájdeme ho napríklad medzi ručne viazanými kobercami pochádzajúcimi z Nepálu alebo Indie.

Kože a kožušiny zahrejú a zútulnia

Hladké kožené koberce alebo zvieracie kožušiny sú považované za symbol luxusu, v skutočnosti patria medzi univerzálne a nadčasové kúsky. Hodia sa tak do minimalistických i rustikálnych priestorov.

Zdroj: iStock/Solovyova

Kožušiny sú hrejivé, mäkké, príjemné na dotyk a interiér zútulnia. Kučeravá ovčia kožušina s netradičnou vlnou je stvorená na položenie vedľa postele – výborne hreje, je zdravotne nezávadná a jednoducho sa udržiava. Originálne pôsobia aj tmavé ovčie kožušiny s hustou huňatou vlnou.

Luxusným a originálnym prvkom v spálni alebo obývačke môže byť hovädzia kožušina – každá je jedinečná svojím sfarbením i tvarom, navyše sú antialergické.

Zdroj: iStock/Graham Wood

Zaujímavým riešením je kožená podlaha. Disponuje exkluzívnym vzhľadom, atraktívnymi farbami a originálnymi vzormi. Jedná sa vlastne o podlahu skladajúcu sa z niekoľkých vrstiev, ktorej nášľapná časť je tvorená recyklovanou kožou. Je prírodná a zdravotne nezávadná, odolná voči poškodeniu a ľahko udržiavateľná. V ponuke je v nadčasových prírodných odtieňoch a vzoroch, ale aj v moderných výrazných farbách, haďom, zebrom či krokodílom motíve.

Alternatívou živočíšnych koží a kožušín sú umelé, teda dekoratívne kožušiny. Tvarom môžu pripomínať živočíšne, alebo sú obdĺžnikové, štvorcové či okrúhle. Sú zhotovené napríklad z japonského akrylu alebo polyesteru.

Koberec alebo kožušina?

Na túto otázku jednoznačná odpoveď neexistuje. Pri ich výbere by sme mali vziať do úvahy nielen kvalitu, vlastnosti, životnosť a cenovú úroveň koberca, kože alebo kožušiny, ale riadiť sa predovšetkým vlastnou intuíciou a vkusom.

(PR)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.