Luka Šulić: Aj s violončelom viete spustiť revolúciu

Čo si predstavíte, keď sa povie violončelo? Jemnučké tóny Dvořáka či Bacha v prítmí koncertných hál, kde sa blyštia elegantné róby dám a motýliky pánov? Luka Šulić (32) vám ukáže, že tento sláčikový nástroj je stavaný aj na drsnejšie výzvy. Svetoznámy chorvátsky violončelista prichádza do Bratislavy s hudobnou šou, ktorá prepisuje históriu.

Luka Šulić: Aj s violončelom viete spustiť revolúciu
Zdroj: Simone di Luca

V marci Luka Šulić predvedie v Bratislave nielen svoju virtuozitu, ale aj rebelantstvo. S programom Vivaldi & More plánuje prekopať skladateľovo ikonické barokové dielo Štyri ročné obdobia, takže po stovkách tradičných husľových nahrávok sa dočkáme úplne nového, invenčného spracovania. Luka je prvým interpretom na svete, kto si trúfa upraviť látku pre sólové violončelo.

Po tomto ojedinelom zážitku však ešte svojmu violončelu nedá vydýchnuť, v druhej časti koncertu pridá do repertoáru filmové a rokenrolové variácie. Prečo? Lebo búrať konvencie a žánrové hranice ho jednoducho baví. „Ak viete, ako na to, ľudia ocenia klasický hudobný nástroj a zároveň sa ľahko stotožnia s modernými tónmi. Stali sme sa známymi aj vďaka stieraniu žánrových hraníc medzi rockom, popom a klasikou,“ hovorí violončelista, známy hlavne z dua 2Cellos.

Zdroj: Simone di Luca

35-miliónový Michael Jackson

„Aj to, čo predvediem v Bratislave, bude v štýle 2Cellos, akurát s jedným violončelom a s úžasným husľovým orchestrom, ktorý ma bude sprevádzať,“ približuje pre Ticketportal.sk Luka, ktorý sa tentoraz predstaví sólo bez svojho parťáka Stjepana Hausera. Práve s ním spustil pred siedmimi rokmi „violončelovú revolúciu“, keď v júli 2013 zverejnili na Youtube sláčikovú verziu Jacksonovho hitu Smooth Criminal. Dnes je rok 2020 a video si pozrelo bezmála 35 miliónov divákov!

S nohami na zemi

To, čo nasledovalo po raketovom kariérnom štarte, opisuje samotný Luka ako „jednu šialenú, šialenú jazdu.“ Pozvanie na turné s Eltonom Johnom, nahrávanie albumov, vystúpenia v popredných  koncertných sieňach sveta, televízne účinkovanie a kolotoč slávy, z ktorého sa môže veľmi ľahko zakrútiť hlava. Nie však Lukovi, ten stojí nohami pevne na zemi. „Keď odmala vyrastáte s klasickou hudbou, naučí vás to disciplíne, poctivej práci a oddanosti umeniu. Snažím sa byť človekom, ktorý uvažuje o budúcnosti a nie je väzňom minulých úspechov.“

Nikto mu nediktuje

Keď sme sa ho pýtali, či sa na ňom po rokoch predsa len nepodpisuje únava z povolania a hudba pre neho nestratila kus zo svojho čara, ubezpečil nás, že niečo také nehrozí. „Hranie je pre mňa stále rovnako magické ako na začiatku. Na mojom živote a mojej hudobnej dráhe je úžasné to, že mi nik nekáže, čo mám a čo nemám hrať. Na rozdiel od mnohých iných hudobníkov si teda užívam absolútnu tvorivú slobodu. Rád si vyberám látky, s ktorými sa treba kus potrápiť, lebo sa mi páčia výzvy.“ 

Zdroj: Simone di Luca

Zašomre si na cudzích koncertoch?

Prirodzene nás teda zaujímalo, či sa náročnosť na seba pretavuje aj do náročnosti na iných a či mu perfekcionizmus nebráni užívať si koncerty ako radový poslucháč či divák. Je Luka Šulić ušomraný fanúšik? „Pravdou je, že ako profesionálny hudobník mám zrejme vyššie nároky než iní ľudia, no snažím sa chodiť na koncerty bez prehnane kritického nastavenia mysle a skôr sa dívať na zážitok ako na celok. Na emóciu, na energiu. Keď mnou niečo pohne, tak mnou niečo pohne. Keď nie, tak nie. Mám otvorenú hlavu aj dušu. Ak ma hudobné vystúpenie chytí za srdce, technické chyby si vôbec nevšímam.“

Luka Šulić pozdravuje slovenských fanúšikov

Vstupenky sú dostupné v sieti Ticketportal.

(PR)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.