EÚ tvrdí, že máme na Slovensku drahé dáta. Áno, ale nie v 4ke!

Pred niekoľkými dňami sme sa z médií dozvedeli nepríjemné správy: Na Slovensku máme tretie najdrahšie mobilné dáta v celej Európskej únii. Slováci za surfovanie v mobile platia dvakrát toľko, ako je priemer Európy. Je to skutočne tak? Prerátali sme si nedávny prieskum Európskej komisie (EK) a prišli sme k iným zaujímavých číslam – tí Slováci, ktorí si to vedia spočítať a prešli do 4ky, platia často až o polovicu menej, než naši susedia v EÚ.

EÚ tvrdí, že máme na Slovensku drahé dáta. Áno, ale nie v 4ke!

Ale poďme po poriadku. Všetky zistenia EK sú pravdivé a občania Slovenska majú dôvod mať hlavu v smútku. Skutočne, okrem Česka a Cypru, platia všade inde v únii za dátovanie omnoho menej. To ale platí, ak patria k zákazníkom dvoch najväčších operátorov. Ako upozornil aj slovenský Telekomunikačný úrad, Komisia vo svojej analýze zobrala ohľad iba na ceny v Orange a Slovak Telekome, čo údaje skreslilo. Napríklad najmladšieho hráča na trhu 4ka táto analýza úplne ignorovala.

Čím väčšia konkurencia, tým nižšie ceny. To je známa poučka overená mnohokrát praxou. Možno aj preto sa ostatní hráči tak bránili príchodu štvrtého operátora a mnohí dodnes naoko spochybňujú, či je tu pre neho miesto. A na toto report z Bruselu dáva jasnú odpoveď.

Analytici porovnávali 17 rôznych kombinácií hovorov, SMS a objemov dát. Vyrátali najnižšiu cenu za jednotlivé krajiny i priemer za úniu ako celok, pričom zohľadnili aj rozdiely v životnej úrovni v krajinách. Ak by sme ale porovnali ich zistenia s cenami 4ky, tá v porovnaní s dvomi najväčšími operátormi doma vyhráva všade. V únii majú Štvorkári lacnejšie ceny ako je priemer v EÚ v 12 zo 17 prípadov. Pozrime si aspoň niektoré z nich:

Chápeme, že Európska komisia zahrnula do svojej analýzy len najväčších operátorov, ale to o Slovensku vyslalo neoprávnene nepríjemnú správu. Práve naopak, Štvorkári u nás dátujú lacnejšie, ako je bežné v EÚ,“ hovorí vedúci produktového oddelenia 4ky Marek Jánošík a dodáva: „Sme prvý a stále jediný operátor na Slovensku, ktorý ponúka neobmedzený dátový produkt len za 12 eur, čo je skvelá ponuka aj v celoeurópskom meradle.“

Štvrtý mobilný operátor od svojho príchodu na trh už získal viac ako 450-tisíc zákazníkov, ktorí v priemere mesačne prenesú 6,7 GB dát. Aj preto tí, ktorí žijú dobu dátovú, sú už dávno v 4ke.

(PR)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.