StoryEditor

Z tretieho sveta medzi elitu

25.05.2020, 11:00
Príbeh Singapuru väčšina z nás nepozná, pritom je tak inšpiratívny, že môže zmeniť i našu krajinu. Všetko o jeho budovaní a nezávislosti prezrádza dychberúca kniha Ako sa z krajiny tretieho sveta stala prvá, ktorá konečne prišla aj na Slovensko.

Ako sa z krajiny tretieho sveta stala prvá: Príbeh o Singapure 1965 - 2000 je celý názov knihy, ktorá po enormnom celosvetovom úspechu prichádza aj pulty slovenských kníhkupectiev. Titul na náš trh exkluzívne prináša Nadácia United Philanthropy, budete si ju môcť zakúpiť od 16. júna 2020.

Príbeh Singapuru, alebo ak chcete Singapurskej republiky, je fakticky ohromujúci a nesmierne inšpiratívny. Vedeli ste, že dokonca aj z geografického hľadiska by na tomto 10-tisíc kilometrov vzdialenom mieste nemalo vôbec existovať mesto? Územie Singapuru sa skladá z viac ako 60 menších ostrovčekov, medzi ktorými sú vodné a bažinaté plochy.  Nevhodný povrch bol pritom iba jedným z niekoľkých prekážok, s ktorými sa museli tvorcovia idey o modernom mestskom štáte vysporiadať, v minulosti čelil extrémne turbulentným dobám pre politické a rasové nepokoje.

Rok 1965 bol pre Singapur zlomový. Získal nezávislosť a na jeho čelo sa postavil nový premiér Lee Kuan Yew. Tento vizionár započal dekády mimoriadneho rozvoja, ktorý dospel až do dnešného nevídaného statusu: Singapur je jedinou ázijskou krajinou s najvyšším hodnotením AAA zo všetkých troch hodnotiacich odborov, teda Standard & Poor’s, Moody’s a Fitch Ratings. A vynikajúce ratingy si získava aj u ďalších agentúr.

Čomu vďačí za tieto skvelé ratingy? Predovšetkým otvorenosti, liberálnemu prístupu k podnikaniu a ochote prijímať migrantov. V súčasnosti tvoria až 36 percent obyvateľstva Singapuru imigranti a až 50 percent z nich pracuje v službách.

Singapur Singapur

​Singapur má druhý najvyťaženejší prístav na svete, jeden z najvyšších príjmov na osobu, jednu z najdlhších dĺžok života obyvateľstva,  špičkovú životnú úroveň, vzdelávanie i zdravotnú starostlivosť a hoci je formálne parlametnou republikou, už 55 rokov stavia na princípoch meritokracie. To znamená, že vodcami sú praví lídri, najlepší jedinci zvolení na základe svojich osobných zásluh. Nezáleží na ich sociálnom zaradení, vzdelaní, rodinnom zázemí, popularitu alebo dokonca vek. Systém, v ktorom štát vedú tí najlepší z najlepších, sa ukazuje ako ideálny.

Singapur je svet, o ktorom možno veľa nevieme, ale mali by sme ho spoznať, aby sme zlepšili samých seba. Aby sme sa inšpirovali k lepšiemu Slovensku.

Celý fascinujúci príbeh Singapuru si môžete už od 16. júna 2020 prečítať v svetovom bestsellere, ktorý konečne vďaka Nadácii United Philanthropy prichádza na Slovensko. Knihu s názvom Ako sa z krajiny tretieho sveta stala prvá: Príbeh o Singapure 1965 - 2000 nájdete vo všetkých naozaj dobrých kníhkupectvách.

Napísali o nás:

​​Ing. Eduard Heger, minister financií Slovenskej republiky

Na ceste k úspechu sa môžeme učiť z histórie, ktorá nám ponúka mnoho skutočných a inšpiratívnych príbehov. Jedným z takýchto príbehov je aj Singapur.

Ing. Zsolt Lengyel, poradca ministra pre cestovný ruch, bývalý Country Manager Adidas – Group Slovakia & Hungary

Úspešný príbeh, ktorý je zároveň návodom, ako aj u nás veci vieme zmeniť k lepšiemu. Napriek tomu, že ide o rozdielny región a kultúru, je veľa príkladov, ako môže naša krajina napredovať.

Mgr. Juraj Droba MA, MB a župan Bratislavského samosprávneho kraja

Výnimočný príbeh výnimočnej krajiny postavený na otvorenej ekonomike a hodný nasledovania. Kopírovať sa nedá, ale vieme sa z neho veľa naučiť.

Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP fotograf, cestovateľ

Fascinujú ma predovšetkým prírodné krásy a tie sa snažím ukazovať vo svojej tvorbe. Vyniká medzi nimi aj juhovýchodná Ázia s výnimkou Singapuru. Tento ázijský ekonomický tiger má však úplne iné prednosti. Obdivujem jeho príbeh. Malý fliačik zeme mohol byť vydaný na milosť a nemilosť svojim väčším susedom. Usilovnosťou, disciplínou a víziou sa však stal významným štátom, ktorý obohatil a obohacuje náš svet. Pre mňa je v mnohom inšpiráciou. A mal by byť aj pre Slovensko.

Vladimír Orth, zakladateľ skupiny spoločností United Group, predseda správnej rady Nadácie United Philanthropy

Singapur je vhodným príkladom pre nás všetkých. Stačí opakovať a vylepšovať. Je možné, že budeme krajinou, na ktorú budú iní vzhliadať? Meritokracia je garantom úspechu takejto spoločnosti.

(PR)

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
21. december 2024 06:14