Slovensko chce byť znovu tigrom Európy. Čo k tomu potrebuje?Siemens
StoryEditor

Slovensko chce byť znovu tigrom Európy. Čo k tomu potrebuje?

08.10.2020, 00:00
Projekt vývoja autonómneho vozidla, ktorý tento rok prebehol na Strojníckej fakulte STU v spolupráci so spoločnosťou Siemens ukazuje, ako sa Slovensko môže kombináciou inovatívnosti, podnikateľskej odvahy a využívania digitálnych technológií posúvať k znalostnej ekonomike.

Slovensko sa tento rok prepadlo vo všetkých dostupných štúdiách a rebríčkoch, ktoré porovnávajú dynamiku digitalizácie a konkurenčnú schopnosť ekonomík v Európe či vo svete.

Globálny inovačný index Svetovej organizácie duševného vlastníctva, rebríček konkurencieschopnosti, ktorý zostavuje Institute for Management Development (IMD), aj indexy od Európskej komisie poukazujú na to, čo krajina potrebuje pre zvýšenie konkurenčnej schopnosti.

Kľúčové predpoklady

Ekonomika schopná konkurovať v digitálnej dobe potrebuje efektívne školstvo, ktoré na trh práce dodáva dostatok vhodne kvalifikovaných ľudí, jednoduchšie podnikateľské prostredie a prístup k rizikovému kapitálu, ale podstatnú časť skladačky tvorí tiež podnikateľská odvaha a inovatívnosť firiem. Slovensko chce byť znovu tigrom Európy. Čo k tomu potrebuje? Slovensko chce byť znovu tigrom Európy. Čo k tomu potrebuje? Siemens

Po simuláciách správania vozidla vo virtuálnom prostredí sa testovalo aj v reálnych podmienkach

​„Ochota riskovať, inovovať a iniciovať zmeny, ktoré majú potenciál rozvrátiť trhy alebo narobiť vietor v existujúcich kategóriách produktov či služieb, sú nevyhnutné predpoklady pre posúvanie krajiny k znalostnej ekonomike,“ hovorí Vladimír Slezák, generálny riaditeľ spoločnosti Siemens s.r.o.

Schopnosť inovovať bude obzvlášť dôležitá v nasledujúcich mesiacoch a rokoch, lebo tak ako všetky krízy, aj tá súčasná pandemická prinesú svetu viacero vynálezov, nových obchodných modelov a prosperujúcich start-upov.

Z veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch vzišli napríklad elektrické holiace strojčeky, autorádia či neoprén, ktorý bol jednou z najvýznamnejších inovácií minulého storočia. Počas poslednej finančnej krízy vznikli firmy ako Airbnb, Uber či Groupon. Malo by byť pre nás poučením, že investície do inovácií, výskumu a vývoja sa vyplácajú aj v časoch neistoty. Niekedy dokonca viac ako obvykle,“ dodáva V. Slezák.

Inšpirácia pre Slovensko

Príkladom odvahy a vysokých podnikateľských ambícií je úspešný projekt integrácie autonómnych technológií do elektromobilu, ktorý tento rok prebehol na Strojníckej fakulte STU v Bratislave v spolupráci so spoločnosťou Siemens.

Slovensko chce byť znovu tigrom Európy. Čo k tomu potrebuje? Slovensko chce byť znovu tigrom Európy. Čo k tomu potrebuje? Siemens

SIMROD na okruhu Slovakia Ring

​Tím vývojárov s pomocou špecializovaného softvéru Siemens SimCenter premenil v priebehu niekoľkých mesiacov obyčajné vozidlo na autonómne a otestoval, ako sa auto bez vodiča správa v množstve scenárov zo života.

Pozrite si video o projekte vývoja prvého slovenského autonómneho vozidla, ktoré môže poslúžiť ako inšpirácia aj pre iných podnikateľov a firmy na Slovensku.

(PR)

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
26. február 2024 21:55